Záporný prostor

Co se ukrývá za špičkovým zvukem

Poslech hudby z kvalitního zvukového zařízení je skutečná lahůdka. Abychom navnadili další potenciální zájemce, vytvořili jsme nový design.

Působivým zvukem uspokojí více posluchačů

Poslech formátů mp3 nebo AAC je dnes zcela běžná záležitost, která je výsledkem stále rostoucího počtu smartphonů a mobilních zařízení. Jen málokdo si užívá poslech věrného zvuku ve vysokém rozlišení. My bychom ale rádi dopřáli i dalším lidem možnost poslechu toho, o co dosud přicházejí, a chtěli bychom jim nabídnout zážitek z poslechu, který předčí i přehrávání hudby z disků CD – zejména nyní, kdy pokrok v oblasti digitálního zvuku výrazně zvýšil kvalitu i objemy přenosů a distribuce hudby. Skutečnost, že bezdrátový poslech je stále oblíbenější, dokazuje, že lidé touží především po jednoduchosti a pohodlí. Nyní je tedy správný čas novým způsobem prozkoumat podstatu kvality špičkového zvuku a vyvinout moderní design, který dokáže pojmout výjimečnost poslechového zážitku.

Jak si lidé představují podobu špičkových zvukových zařízení? Udělali jsme si průzkum mezi profesionály a milovníky hudby v Tokiu a Londýně. Názory hudebních nadšenců nám připomněly, jak je důležité zvolit vhodný vzhled produktu a materiály tak, aby zdůrazňovaly technické prvky, nabízely zákazníkovi jistotu o kvalitě zvuku a naznačovaly špičkové vlastnosti. Nikoli tenký, odlehčený a futuristický vzhled – ideální design by měl naopak vzbuzovat pocit jistoty, solidnosti a kvality.

Kompaktnost, minimalizace a záporný prostor

Když jsme přemýšleli o tom, co se skrývá za poslechem špičkového zvuku ve vysokém rozlišení, došlo nám, jak elegantně věci vypadají v minimalistickém a kompaktním provedení. Představme si, že by všechny prvky zvukového zařízení bylo možné složit do jednoho kompaktního bloku – spojit je tak, až se materiály dokonale sloučí a zůstane pouze to, co je nezbytné. Během takového procesu se ukáže veškerý záporný prostor, který při zachování nejnezbytnějších součástí zůstane. Přesně v tomto duchu jsme se rozhodli dát důraz na výsledný prostor, který zvýrazňuje základní kvality špičkového zvuku.

Jak vypadá ideální záporný prostor, který tvoří rámec jednotlivých zvukových produktů? Naše myšlení se soustředilo na tři hlavní linie. Tvary, které jsou výsledkem procesu minimalizace, musí být jednoduché a ikonické. Výsledné produkty navíc musí vypadat solidně a kvalitně. A jemné provedení povrchu a textura musí vypadat dokonale a navozovat dojem kvality, odkazující na hudbu s vysokým rozlišením.

Přiznané známky kvality, které zdůrazňují dokonalost

Takuma, hlavní umělecký ředitel

Dnes vidíme všeobecný trend k minimalistickému designu. Špičkový zvuk však má mnohem vyšší ambice. Tyto produkty by už svým provedením měly naznačovat funkce a technologie, které stojí za tak vysokou kvalitou zvukového výkonu. Hudba s vysokým rozlišením zachovává detaily, které se běžně ztrácejí, a nabízí tak jemný a bohatý zvuk. Stejný přístup bychom proto chtěli uplatnit i v designu. Místo odstraňování jednotlivých prvků raději hledáme tvary, které zdůrazňují vnitřní kvalitu maximální možnou elegancí.

Čistota a věrnost. V kompaktním provedení.

NW-ZX2

Vezměte do ruky zařízení Walkman® NW-ZX2 a hned vám bude jasné, proč jsme nechtěli ukrývat blok zesilovače uvnitř. Celé tělo zařízení je na pohled maximálně kompaktní, v místě zesilovače je však na zadní straně menší výčnělek. Tvar modelu je tak výjimečně výrazný a připomíná nám, v čem spočívá základ fantastického zvuku. Tlačítka jsou zapuštěná a vytvářejí záporný prostor – jejich pozici lze nalézt především pohmatem. Dalšími charakteristickými známkami designu zcela podřízeného zvukovému výkonu jsou zakřivené strany hliníkového rámu, které tak vykazují větší odolnost. Pískovaná povrchová úprava odkazuje na špičkovou kvalitu. A když přehrávač vložíte do nabíječky, uvidíte, že kolébka nabízí dostatek pečlivě plánovaného prostoru, aby do zařízení bylo možné zasunout větší, vysoce kvalitní konektory.

Elegantně skryté ovladače

PHA-3

Na rozdíl od předchozího provedení sluchátkového zesilovače, kde byly ovládací prvky zdánlivě přidány jako samostatné externí jednotky, spojuje model PHA-3 všechny nezbytné komponenty do kompaktního, efektivního celku, který důležité funkce pouze naznačuje. Díky minimalizaci těchto prvků se nám podařilo integrovat ovladače přímo do těla, kde je také vyhrazený prostor pro tlačítka a konektor sluchátek. Šroubky jsou pečlivě skryty, takže elegantní tělo z broušeného hliníku vypadá ještě kompaktněji. Na dotyk ucítíte vysokou kvalitu jemně rýhovaného ovladače hlasitosti.

Přirozené výsledky hledání skutečných základů

Yashiro, designér

Je důležité, aby tvar špičkových zvukových produktů odrážel vysoký standard kvality reprodukovaného zvuku. Volný prostor, který zůstane po odstranění prvků nedůležitých pro kvalitní zvuk a poslechový zážitek, nazýváme záporným prostorem. A tím se dostáváme k výslednému tvaru, který je výsledkem pohledu dovnitř. Všechny funkce podporují výjimečnou kvalitu zvuku a dokonalý zážitek z poslechu.

Úchvatný zvuk z dvojitého reproduktoru

XBA-Z5

Sluchátka do uší XBA-Z5 disponují dvěma reproduktory s technologií Balanced Armature pro čistší středy a výšky a velkým dynamickým reproduktorem. Zde má záporný prostor designu podobu žlábku mezi oběma prvky, který jsme se během procesu spojování jednotlivých částí do výsledného kompaktního zařízení rozhodli ponechat. Žlábek naznačuje, že sluchátka jsou tvořena dvěma reproduktory, které společně přispívají ke skvělému zvukovému výkonu. Samotná sluchátka jsou vyrobena z velmi pevné hořčíkové slitiny s jemnou povrchovou texturou evokující vysokou kvalitu.

Provedení, které odráží vysoký výkon

MDR-Z7

Velké 70mm reproduktory sluchátek MDR-Z7 vytvářejí efekt rovinné vlny, která podporuje přirozený zvuk hudby. Reproduktor je navíc nakloněn směrem k uchu, což zajišťuje rovnoměrnější distribuci v širším frekvenčním spektru. Tvar výkonných reproduktorů se odráží v krytu sluchátka – tento detail se snažíme zachovat navzdory minimalizaci prostoru (při stejném zachování výkonu). Jemné provedení povrchu opět naznačuje vysokou kvalitu zvuku. Kryty drží hliníkové svorky, které zajišťují pevnost, ale zároveň umožňují zachovat štíhlou linii.

Vizuální prvky naznačují důležité funkce

Kurihara, designér

I když v otázce designu klademe důraz na minimalizaci, kompaktnost a zachování kvality, některé funkce produktu jsou důležitější než jiné. Je třeba zdůraznit, že funkce ovlivňující například kvalitu zvuku, vzhled nebo využití, se u jednotlivých produktů liší. Vytvořením záporného prostoru na otevřené ploše dokážeme dobře odlišit, co je důležité a co je třeba zachovat.

Basový reproduktor – zvuk stejně působivý jako vzhled

MHC-V7D/SHAKE-X7D

Design záporného prostoru je inspirací i pro domácí zvukové systémy bez zvuku s vysokým rozlišením, které jsou určeny jako základ domácí zábavy, například MHC-V7D nebo SHAKE-X7D. Zde je hlavní důraz kladen na basový reproduktor, který je symbolem intenzivního zvuku. Odlišením prostoru mezi ním a sousedním výškovým a středovým reproduktorem pomocí žlábku, který vznikl minimalizací prostoru vymezeného pro jednotlivé reproduktory, jsme systém zvýraznili spolu s vybranými prvky.

Při pohledu ze strany zařízení zaujme elegantní siluetou s hladkým povrchem. Prvek napětí, který povrch obsahuje, naznačuje výkonný zvuk ukrytý uvnitř. Eliminací rovnoběžných ploch se také podařilo zlepšit akustické vlastnosti. Ovládací prvky jsou navíc zapuštěné, což ještě zdůrazňuje dojem kompaktnosti a brání neúmyslné aktivaci při manipulaci.

Design, který vyjadřuje trvalou spolehlivost

Morimoto, designér

Profesionálové a fanoušci kvalitního zvuku mají zájem o produkty, na které se mohou léta spolehnout. To je dobrý důvod, proč skvělému výkonu dopřát takový design, který nenechá nikoho na pochybách. Nic nás nepotěší více, než když naše produkty vyhledávají lidé, kteří to s hudbou myslí opravdu vážně.

Sony Design Čisté linie

Symfonie audiovizuálních a interiérových prvků. Seznamte se s příběhy ze zákulisí designové inspirace.