Xperia naladěná na audiofily s Markem Wilderem 

Abychom dosáhli zvuku, který umělec zamýšlel, přizvali jsme si Marka Wildera, zvukaře v Battery Studios společnosti Sony Music, aby naladil a ověřil kvalitu reproduktoru a sluchátek. Podívejte se, jak náš audio technik Kenichi Matsumoto s Markem spolupracoval na tom, aby se tato Xperia stala jedním z nejlepších smartphonů pro poslech hudby v historii.

Ve spolupráci s legendárním zvukařem Markem Wilderem
Mark Wilder ve studiu

Povězte nám něco o sobě, Marku.

Mark:
Jsem hlavní zvukař v Battery Studios, což je část společnosti Sony Music Entertainment v New Yorku. Jsem tam zaměstnaný už 33 let a pracoval jsem na více než 3 000 albech. Jedenáctkrát jsem byl nominován na cenu Grammy, šestkrát jsem toto ocenění získal a dodnes pracuji na skvělých deskách. Je úžasné, že mohu pracovat na hudbě, kterou jsem miloval během dospívání.

„Tento smartphone je naladěný speciálně na audiofily.“

Pane Matsumoto, jak byste popsal své nadšení pro tento projekt?

Matsumoto:
Většina milovníků hudby ji poslouchá na mobilních zařízeních průměrné kvality. Z toho jsem ale moc nadšený nebyl, protože sám mám hudbu opravdu rád. Chtěl jsem se těšit z poslechu autentického zvuku, i ve chvílích, kdy zrovna nejsem doma u svého systému Hi-Fi. Mým posláním je zajistit lidem skvělou kvalitu zvuku kdekoliv. 

Kenichi Matsumoto poslouchá ze sluchátek

Jaký zážitek by podle vás měla Xperia milovníkům hudby poskytnout?

Matsumoto:
Ať už poslouchají přes sluchátka nebo z vestavěného stereofonního reproduktoru, chci, aby hudbu slyšeli tak, jak to umělec zamýšlel. Myslím, že hudbu lze reprodukovat přesně, a byl bych rád, kdyby to milovníci hudby nalezli u smartphonů Xperia. Abychom u skladby prostřednictvím jejího textu, melodie, rytmu a dalších prvků poznali její skutečnou podstatu, museli jsme pochopit význam prostorového vyjádření pro hluboký poslechový zážitek. Myslím si, že svým důrazem na vytváření zvuku je Xperia jedinečná.

„Ani jsem nemohl uvěřit, že je možné ze smartphonu získat tak čistý zvuk.”
Mark Wilder recenzuje model Xperia 1 II

Marku, tak jak podle Vás reproduktor zní?

Mark:
Na tomto telefonu Xperia mě opravdu zaujalo, jak jasný zvuk má. Detaily, pozadí a prostor mezi nástroji jsou mnohem jasnější než cokoliv, co jsem kdy slyšel z mobilního telefonu. Zvuk má větší sílu a důraz, je mnohem zajímavější. Dynamický přechod od malých změn v dynamice až k těm dramatičtějším připomíná zvuk vycházející z větších širokopásmových reproduktorů. Je to úchvatné, takový zvuk vám poskytne mnohem silnější poslechový zážitek.

A co když posloucháte ze sluchátek?

Mark:
Když jsem poprvé poslouchal přes sluchátka , skutečně mě překvapilo, jaký zvukový důraz tato Xperia má. Zvuková kvalita, rozlišení, jas a hlasitost – všechno se to zdá mnohem sladěnější, než co si kdy u mobilního telefonu pamatuji. Jsem jedním z těch, kdo si s sebou na cesty berou Walkman® a moc jsem se těšil na chvíli, kdy si budu moci vybrat, jestli si venku poslechnu hudbu na Walkmanu nebo na smartphonu. A myslím, že ten den již nadešel.

Co si myslíte o 3,5 mm audio konektoru ?

Mark:
Z návratu konektoru pro sluchátka jsem nadšený. Rád poslouchám ze sluchátek přes kabel. Připadá mi pak, že jsem s hudbou tak nějak více propojený. Chci, aby zesílení vycházelo z telefonu, a když jsem poprvé uviděl tento telefon s konektorem pro sluchátka, usmíval jsem se od ucha k uchu!

„S tímto smartphonem Xperia se vám dostane skutečně autentického akustického zážitku.”

Kenichi Matsumoto

„Spolupráce s techniky mobilních telefonů byla zábava, jsme skvělý tým.”

Mark Wilder

Pane Matsumoto, jaká tedy byla tato spolupráce?

Matsumoto:
Spolupráce s Markem nám velice pomohla. Jeho slova jsme měli na paměti během ladění v Tokiu. Měli jsme ale hodně vysoko nasazenou laťku a dlouho trvalo, než se mi podařilo dosáhnout dobrého zvuku. Byly okamžiky, kdy jsem si myslel, že už nic víc ani udělat nemůžu, ale pak mi v mysli vytanula Markova tvář a já si zas a znovu opakoval, že on by se s takovou kvalitou nikdy nespokojil. A tak jsem prostě pokračoval.

Mark Wilder a Kenichi Matsumoto během spolupráce na kvalitě zvuku telefonu Xperia

A Marku, z Vašeho pohledu to partnerství fungovalo dobře?

Mark:
Ano, rozhodně. A rád slyším, že jsem technikům naháněl strach! Řekl bych, že při každé spolupráci má člověk trochu obavy, že se třeba na spoustě věcí s ostatními neshodne. To ale nebyl náš případ. Od prvního prototypu až ke druhému jsem s radostí zjišťoval, že máme velice podobný názor na to, jaký zvuk by měl telefon mít. A z našich debat se pak zrodilo ohromné vylepšení zvuku u tohoto telefonu Xperia.

A co budoucnost, pane Matsumoto?

Matsumoto:
Jsem přesvědčený, že z této spolupráce vzešel nejlepší zvuk, jaký kdy Xperia měla. Samozřejmě máme ještě pár dalších nápadů, které bychom mohli využít. A náš telefon by pak dokázal ještě úžasnější věci. V tuto chvíli to asi nebude snadné, ale budeme na tom tvrdě pracovat a já bych byl moc rád, kdybych mohl i nadále těžit z Markových jedinečných znalostí a zkušeností.

Marku, co nám povíte na závěr?

Mark:
Vážím si toho, že jsem se mohl účastnit procesu návrhu každého nového modelu smartphonu Xperia. Je to pro mě veliká čest a mám z toho ohromnou radost.