Zpřístupnění smartphonů Xperia pro všechny

Na pomoc smyslům

Naším cílem je dodávat přístupné produkty, které všem přináší svobodu komunikace bez ohledu na jejich individuální potřeby. Zaměřujeme se na tři oblasti přístupnosti: Usnadnění pro osoby se zrakovým postižením – usnadňují zobrazení obsahu nebo jej převádí na zvuk; Usnadnění pro osoby se sluchovým postižením – usnadňují poslech obsahu nebo jej převádí na text; Usnadnění pro osoby s pohybovým postižením – usnadňují ovládání zařízení Xperia.

Mladá žena s nasazenými brýlemi, rouškou a sluchátky Sony dívající se velice zblízka na displej smartphonu Xperia
Přístupnost pro všechny, ať jsou vaše potřeby jakékoli

Chceme zajistit, aby naše produkty mohlo používat co nejvíce lidí, a proto o pomoc s jejich vytvářením žádáme ty, kdo mají v oblasti přístupnosti problémy. Během procesů plánování a vývoje vedeme rozhovory a provádíme testy použitelnosti s lidmi s postiženími a jejich podněty a zpětná vazba se odrážejí ve finálních produktech.

Světový den povědomí o dostupnosti

Světový den povědomí o dostupnosti (GAAD – Global Accessibility Awareness Day) se každoročně koná třetí čtvrtek v květnu a je to den, během kterého můžete diskutovat, zamyslet se a naučit se o dostupnosti a inkluzi pro ty, kteří ji potřebují nejvíc.

Snímky tří lidí s odlišnými potřebami dostupnosti
Poslechněte si, co je na obrazovce

Zapněte funkci TalkBack a váš smartphone Xperia vám poskytne mluvenou zpětnou vazbu a možnost číst text na obrazovce nahlas a povede vaše dotyky, pokud na obrazovku dobře nevidíte.

Hovořte s pomocí textu

Okamžitý přepis vám umožňuje snáze se zapojovat do konverzací kolem vás. Zobrazuje vám řeč jako text na obrazovce, upozorní vás, když někdo vysloví vaše jméno, a umožní vám psát odpovědi na obrazovce a sledovat přitom přepis. 

Upozornění na důležité zvuky

Když zapnete upozornění na zvuk, váš telefon vás upozorní na důležité zvuky ve vaší domácnosti, například když se rozezní kouřový alarm nebo zvonek u dveří nebo začne plakat dítě.

Snadné ovládání

Nabídka usnadnění přístupu je velká nabídka na obrazovce používající ikony, která usnadňuje uzamčení zařízení, ovládání hlasitosti a jasu, pořizování snímků obrazovky a další činnosti.

Režim ovládání jednou rukou

Dnešní smartphony může být těžké ovládat jednou rukou. Režim ovládání jednou rukou posouvá obrazovku dolů, takže máte lepší přístup k její horní části, na kterou byste jinak nedosáhli.

Tuto funkci můžete povolit v nabídce Settings > Advanced features > One-handed mode.

Jak používat režim ovládání jednou rukou

V systému Android™ 12 lze tento režim spustit dvěma způsoby: pro navigaci třemi tlačítky [A] dvakrát klepněte na tlačítko Domů, pro navigaci pomocí gest [B] potáhněte dolů domácí panel.

V systému Android 11 nebo starším dvakrát klepněte na tlačítko Domů.

Do standardního režimu se vrátíte klepnutím do prostoru v horní části obrazovky.


Logo iniciativy GARI, Global Accessibility and Reporting Initiative
Prověřte si nás v databázi iniciativy GARI

Databáze iniciativy GARI (Global Accessibility Reporting Initiative) je referenční nástroj pro uživatele mobilních telefonů a tabletů, kteří mají zhoršený sluch, zrak či obratnost nebo mají jiné speciální potřeby. Umožňuje rychlé a snadné srovnání funkcí přístupnosti na telefonech, včetně všech zařízení Xperia.

Přístupnost v systému Android 12

Systém Android 12 zvyšuje přístupnost prostřednictvím nových funkcí zlepšujících viditelnost a pomáhá při sledování a procházení obsahu. Dostupné u modelů Xperia 1 IV Gaming Edition, Xperia 5 IV, Xperia 1 IV, Xperia 10 IV, Xperia PRO-I, Xperia 1 III a Xperia 5 III.

Logo systému Android 12
Ikona přístupnosti
Asistivní technologie a Xperia

Naše smartphony zahrnují asistivní technologie pro zrakové, sluchové nebo pohybové postižení.

Dostupné funkce se mohou lišit v závislosti na produktu.
Některé funkce mohou v závislosti na produktu vyžadovat instalaci aplikace z Obchodu Play™.