Otázky a odpovědi

Zvuk s vysokým rozlišením přináší nové pojetí hudebního průmyslu

Pokud sledujete novinky v hudebním průmyslu, určitě jste zaznamenali všudypřítomný pojem „zvuk s vysokým rozlišením“. Ale víte, co to vlastně je a jak se tento zvuk liší od zvuku ve standardní kvalitě? A vyplatí se do něj investovat?

Zvuk s vysokým rozlišením, který je proslulý technickými specifikacemi 192 kHz / 24 bitů, obsahuje téměř sedminásobek dat, které obsahují disky CD. Jinými slovy, zvuk s vysokým rozlišením vašim uším naservíruje veškeré detaily, struktury a nuance, o které jste při poslechu souborů formátu mp3 ochuzeni.

Je svět připraven docenit výhody zvuku ve špičkové kvalitě?

Výkonný ředitel společnosti Sony Kazuo Hirai nám prozradil, proč právě zvuk s vysokým rozlišením rozbouří klidné vody hudebního průmyslu.

Otázka: Proč je zvuk s vysokým rozlišením pro společnost Sony tak důležitý? A do jaké míry podle vašeho názoru ovlivní hudební průmysl?

Hirai: Na hudbu jsem vždy pohlížel jako na formu umění a jsem přesvědčen o tom, že jako umění bychom hudbu také měli vnímat. Za produkcí nahrávky se skrývá mnoho krve, potu a slz. Tak proč milovníkům hudby neumožnit poslech oblíbených nahrávek na takové úrovni, jakou by si pro své dílo přál samotný autor?

Pevně věřím, že zvuk s vysokým rozlišením přinese čerstvý vítr do hudebního průmyslu a dá posluchačům příležitost nebývalého spojení s hudbou. Je to zkrátka hudba budoucnosti.

Otázka: Jaké vybavení pro zvuk s vysokým rozlišením společnost Sony nabízí?

Hirai: V naší nabídce najdete širokou řadu produktů pro zvuk s vysokým rozlišením, od špičkových systémů domácího kina, které jistě ocení opravdoví hudební fajnšmekři, až po cenově dostupnější modely pro ty, kteří zatím svět hudby teprve objevují. Jsme si vědomi, že pro milovníky hudby jsou důležité dva aspekty: přenosnost a pohodlí. Proto jsme těmto dvěma vlastnostem dali při vytváření produktů pro zvuk s vysokým rozlišením prioritu číslo jedna. V nabídce našich mobilních produktů naleznete širokou řadu produktů podporujících zvuk s vysokým rozlišením, od 64GB digitálního hudebního přehrávače Walkman® pro zvuk s vysokým rozlišením až po chytrý telefon Xperia™.

Otázka: Proč by měl mladou generaci zvuk s vysokým rozlišením zajímat?

Hirai: Zážitku z prvního poslechu zvuku s vysokým rozlišením se nic nevyrovná. Jedině tak můžete procítit ryzí emoce skladby. A já bych byl rád, aby tento mimořádný zážitek mohla prožít i mladší generace. Chci, aby mohli popadnout sluchátka a v mžiku se cítit jako na soukromém koncertě. Znáte ten pocit souznění se svým oblíbeným umělcem, který se dostavuje na živém vystoupení? Tak teď si můžete pocit hlubokého emočního souznění vychutnat v pohodlí domova. Jakmile si poprvé poslechnete zvuk s vysokým rozlišením, už se nikdy nebudete chtít vrátit ke zvuku ve standardní kvalitě. Zážitek z poslechu je zkrátka nesrovnatelný.