ROZHOVORY S UMĚLCI – SONY

Marty Friedman

Hlavní kytarista americké heavy-metalové skupiny „Megadeath“ (1990–2000). Marty se přestěhoval do Japonska v roce 2004 a má rád mnoho hudebních stylů, včetně stylu JPOP.

Důležité: Jednoduchý přenosný zvuk

Marty žije od roku 2004 v Japonsku a je na tamní hudební scéně velmi aktivní. Pracuje mimo jiné jako televizní moderátor, účinkující, spisovatel a je majitelem hudebního vydavatelství. Vypráví o dopadu zvuku s vysokým rozlišením na hudební průmysl.

Rozhovor podle scénáře / fotografie Yohei Takeuchi

Otázky: Pocházíte ze Spojených států. Kdy jste se poprvé setkal s přehrávačem Walkman®?

Odpověď: Když jsem byl teenager. Tehdy jste prostě obvykle poslouchali hudbu doma nebo na koncertě, ale já jsem hudbu rád poslouchal i na svém obrovském přehrávači boombox, který jsem na střední škole nosil s sebou. Takže když jsem poprvé uviděl Walkman®, byl jsem ohromen.

Otázka: Jaký druh hudby posloucháte?

Odpověď: Obecně jde o hudbu, kterou právě tvořím. Někdy, když jsem zavřený ve studiu a poslouchám už dlouho, je těžké říct, co je dobré a co špatné. Takže poslouchám, když se procházím po parku nebo jdu do chrámu. Je to vlastně, jako bych poslouchal hudbu někoho jiného – takže se mi dostává přirozené zpětné vazby.

Otázka: Vypadá to, že přenosný zvuk je pro vaši tvůrčí práci nezbytný. Jak byste popsal přehrávač Walkman® se zvukem s vysokým rozlišením?

Odpověď: Ve srovnání s přehrávačem mp3 jsou zvuky z dolního registru melodičtější. Pro mě je ale důležitější mít přenosné audio, které je robustní a snadno se používá, než přemýšlet jen nad „špičkovými parametry“ či „vysokou kvalitou“.

Otázka: Co si myslíte o zvuku s vysokým rozlišením jako skladatel?

Odpověď: Je pravda, že kvalita je u disků CD či komprimovaných zvukových souborů ve srovnání s masteringem horší, ale mně to vůbec nevadí. Jde o to, že si vždycky pomyslím „nezapomínej na pocity běžných lidí“. Takže při komponování používám při práci dobré reproduktory, ale nakonec si to poslechnu přes levné reproduktory a zvuk upravím.

Otázka: Kdyby se zvuk s vysokým rozlišením stal standardem, mohlo by to změnit způsob výrobního procesu?

Odpověď: Smartphony budou v blízké budoucnosti kompatibilní se zvukem s vysokým rozlišením. Až se to stane, bude to přínosem nejen pro výrobce, ale pro celý hudební průmysl, protože „peníze jsou v pohybu“. Chcete-li vytvářet dobrou hudbu, potřebujete peníze. A já chci, aby posluchači utráceli peníze za hudbu, která se jim líbí. Když si lidé vyzkouší tento Walkman®, možná budou chtít hudební tituly ve vysokém rozlišení – což by bylo pro hudební průmysl a hudebníky rozhodně dobré.

Otázka: Ještě poslední otázka. Co je hudba pro vás osobně?

Odpověď: Řekl bych, že je nedílnou součástí mého života. Kdybych měl uvíznout na opuštěném ostrově jen s jedinou věcí, byl by to přenosný audiopřehrávač s velkou pamětí. (směje se)

Chiyomaru Shikura

„Co posluchači opravdu chtějí – a koupí si – je hudba, která evokuje přání ji vlastnit.“

Jak to umělec skutečně zamýšlel

Užijte si díky zvuku s vysokým rozlišením ty nejjemnější nuance zvuku studiové kvality. Vášeň pro hudbu prostupuje všemi prvky od signálu po reproduktory, zatímco pokročilé technologie, jako např. zvyšování digitálního rozlišení, zaručí maximální požitek z poslechu.