TriporousTM přispívá k čistému světu

Revoluční nový porézní uhlíkový materiál od Sony vznikl recyklací přebytečné biomasy.

Revoluční nový porézní uhlíkový materiál pro čištění vody a vzduchu

Triporous™ od Sony je porézní uhlíkový materiál pro čištění vody a vzduchu a zlepšení bezpečnosti, hygieny a pohodlí v řadě prostředí po celém světě. Prostřednictvím materiálu TriporousTM představuje společnost Sony vizi budoucnosti, kde mohou být čistá voda a čistý vzduch dostupné pro všechny.
Držitel ocenění „Encouragement Award for 21st Century Inventions“ a „21st Century Contribution“ od japonského Institutu pro vynálezy a inovace.

Obrázek loga Triporous
Dáváme nový účel odpadu určenému k likvidaci
Obrázek materiálu Triporous, který se vyrábí pouze z odpadních rýžových slupek
Materiál TriporousTM se vyrábí z odpadních rýžových slupek

Materiál TriporousTM se vyrábí z přebytečné biomasy. Technologie společnosti Sony recykluje přebytečnou biomasu na výrobu materiálu TriporousTM, což může pomoci omezit dopady na životní prostředí.

Roční emise rýžových slupek podle regionu

Celosvětově se ročně vyrobí přibližně 150 miliónů tun

[1] Asie (Bangladéš, Kambodža, Čína, Indie, Indonésie, Japonsko, Barma, Pákistán, Filipíny, Thajsko a Vietnam): 136 Mt
[2] Afrika (Egypt a Nigérie): 6,16 Mt
[6] Jižní Amerika (Brazílie): 4,74 Mt
[4] Severní Amerika (USA): 2,04 Mt
[5] Evropa (EU): 0,84 Mt
[6] Oceánie (Austrálie): 0,06 Mt

Co je to TriporousTM?
Rychlejší absorpce a schopnost adsorbovat větší látky

Materiál TriporousTM má póry tří různých velikostí, což mu umožňuje adsorbovat větší organické látky, přičemž některé organické látky adsorbuje mnohem rychleji a účinněji než běžné filtry z aktivního uhlíku. Mezi organické látky adsorbované většími póry patří bakterie a viry, velké bílkoviny a celá řada velkých organických molekul.

[1] Materiál TriporousTM [2] Běžný aktivní uhlík

Obrázek Rychlejší adsorpce a větších částic
Materiál TriporousTM překonává běžný aktivní uhlík

Díky jedinečné mikrostruktuře materiál TriporousTM účinně adsorbuje výpary i zápach. V porovnání s adsorbentem z aktivního uhlíku na bázi kokosových skořápek, který se typicky používá k čištění vody, nabízí špičkový výkon při odstranění větších organických látek z tekutiny, například bakteriofágu MS2.

[1] Znečištění [2] Čas (min) [3] Výsledek technologie TriporousTM [4] Aktivní uhlík na bázi kokosových skořápek

Obrázek Technologie Triporous překonává aktivní uhlík
Možnosti materiálu TriporousTM

Představte si sportovní oblečení bez zápachu, rychlejší a účinnější zařízení na čištění vody a vzduchu a vylepšení tak různorodých produktů, jako jsou potraviny, kosmetika a elektronika – právě technologie TriporousTM všechny tyto možnosti nabízí.

Zlepšení kvality vody

Filtrování TriporousTM lze využít k zajištění čisté pitné vody i v nehygienických podmínkách. To by bylo prospěšné zejména v rozvojových zemích.

Zlepšení kvality vzduchu

Materiál TriporousTM čistí vzduch adsorpcí látek, jako jsou průmyslové výpary a plyny. Může tím pomoci omezit vystavení některým typům mikroskopických prachových částic (PM2.5) a fotochemickému smogu.

Obrázek Dr. Seiichira Tabaty
Ochrana životního prostředí díky rýžovým slupkám

Dr. Seiichiro Tabata

Vynálezce technologie Triporous
Sony Group Corporation

Během provádění základního průzkumu ohledně materiálů na výrobu baterií jsem pracoval na vývoji nového porézního materiálu TriporousTM. Je vyroben z rýžových slupek a má tři typy různě velikých pórů (předpona „tri“ v názvu je odvozena od čísla tři). Tato jedinečná mikrostruktura dává materiálu celou řadu možností využití. Například schopnost materiálu TriporousTM odstraňovat částice virů znamená, že by mohl pomoci zajistit čistou vodu v částech světa, které nejsou napojeny na elektrickou síť. Výzkum a vývoj stále pokračuje. Tímto novým materiálem, který čistí vodu a vzduch, bych chtěl přispět k tomu, aby byl život pro všechny lidi na planetě pohodlnější a udržitelnější.

Obrázek materiálu Triporous
TriporousTM

Inovativní nový materiál na čištění vody a vzduchu (pouze anglicky)

Obrázek Pomáháme omezit ekologický dopad
Pomáháme omezit ekologický dopad
Obrázek Projektory pro příští generaci
Projektory nové generace
Obrázek Inovujeme způsoby dodávky elektřiny pro všechny
Inovujeme způsoby dodávky elektřiny pro všechny
Poptávka licence

Společnost Sony již začala na materiál TriporousTM udělovat licence. Společnosti, které plánují využít materiál TriporousTM ve svých vlastních produktech a továrnách, nebo mají zájem o spolupráci na obchodování s materiálem TriporousTM se mohou informovat zde.