Obaly pro planetu

V rámci úsilí o ochranu přírodních zdrojů společnost Sony pracuje na výrazném snížení množství plastů použitých v obalech pro sluchátka. 

Iniciativa 1

Od plastových k papírovým obalům
Snížení obsahu plastů o 90 %

V rámci našeho rozsáhlého úsilí o obměnu nahrazujeme vnější plastový obal stávajících modelů papírovým. Přepracován byl zejména vnější obal sluchátek MDR-EX15AP s cílem snížit celkové použití plastů z přibližně 96 % na méně než 5 %.

Obrázek vysvětlující porovnání používání plastů
Porovnání míry používání plastů

[1] Před obměnou [2] Po obměně

Snímek dvou produktových obalů, před obměnou a po obměně
Celkové pohledy na obal sluchátek MDR-EX15AP

[1] Před obměnou [2] Po obměně

Méně plastů pro snadnější recyklaci

K zajištění individuálního vzhledu kartonu jsme používali PP (plastová) laminace, která znemožňovala recyklaci. Ta byla nahrazena lakem odolným proti oděru, který recyklaci kartonu umožňuje. 

[1] Proces PP laminace povrchu papíru
[2] Použití laku vytvrzovaného UV zářením pomocí tiskové technologie

Ilustrace

Iniciativa 2

Obaly s menším podílem plastů

Jedním z témat při návrhu sluchátek WF-1000XM4 byla udržitelnost. Bylo dosaženo prvního významného omezení plastových obalů u naší řady sluchátek. Polyetylénový sáček a blistr pro sluchátka a kabel byly nahrazeny papírovými ekvivalenty, což znamená první použití papírové vaničky v naší řadě sluchátek. Dříve plastová izolační fólie z EVA odolná proti poškrábání byla také nahrazena papírovým materiálem.

„Originální směsný materiál“ od Sony

Naše inovativní obaly ze směsného papíru jsou navrženy k dosažení skutečné udržitelnosti, od výroby po recyklaci. S výjimkou štítku je obal sluchátek WF-1000XM4 vyroben zcela z „Originálního směsného materiálu“.

Obrázek s mapou zdrojů materiálů
Původ a výroba

Vyrobeno z recyklovaného papíru a pomocí udržitelného lesního hospodářství

Snímek papírového materiálu
Materiály

Veškeré různé součásti obalů jsou za účelem dosažení snadné a přístupné recyklovatelnosti vytvořeny ze směsného materiálu

Keita Sakane

Manažer pro elektrické technologie / Projektový manažer

obchodní divize mobilních produktů,
obchodní skupina pro domácí zábavu a zvukové produkty
Sony Corporation

Portrét manažera pro elektrické technologie

Když jsem byl před několika lety pověřen dohledem nad tímto modelem, měl jsem obavy ohledně nevyužitého prostoru v obalu a tloušťky návodu k obsluze, a chtěl jsem proto dosáhnout zlepšení. Velkou motivací pro nás byli lidé, kteří v průzkumu trhu uskutečněném v různých oblastech a zemích říkali, že chtějí nakupovat produkty navržené v souladu se zásadami ohledu na životní prostředí.

Tým posoudil redukci nevyužitého prostoru v obalu a vyjádření použitá v návodu k obsluze. V souvislosti s použitím materiálů ohleduplných k životnímu prostředí vyvstaly určité problémy s náklady, ale dokázali jsme je překonat zmenšením celého produktu a také plochy obalového materiálu. Myslím si, že zmenšování také snižuje dopad na životní prostředí v době přepravy.
Jsem hrdý na to, že jsme dokázali vytvořit produkt, který nejen uspokojí zákazníky, ale také pamatuje na životní prostředí. Rád bych všem zúčastněným poděkoval za spolupráci během pandemie koronaviru.

Portrét manažera pro mechanické technologie
Katsuro Hashimoto

Manažer pro mechanické technologie

obchodní divize mobilních produktů,
obchodní skupina pro domácí zábavu a zvukové produkty
Sony Corporation

Pracoval jsem na mnoha obalech pro sluchátka značky Sony, a tak si myslím, že „100% bezplastový obal“ sluchátek WF-1000XM4 je prvním ekologickým opatřením od společnosti Sony, které je pravděpodobně i jedním z nejlepších v odvětví.
Dosud bylo vždy považováno za samozřejmost, že obaly byly plastové, takže nové pravidlo vyžadující 100% bezplastové obaly přináší drastické zvýšení obtížnosti při jejich návrhu.
Po diskuzích o nápadech a postupných řešeních vzniklých problémů jsme nakonec byli schopni dodat obal, k jehož výrobě není používán vůbec žádný plast.
V budoucnu se chceme nadále věnovat obalům šetrným k životnímu prostředí.