Slice of Living 2018

Jemný minimalismus

Začlenění diváckého zážitku do každodenního života

Na co se návrháři zaměřují? Jedním z klíčů je zajistit, aby televizory pohodlně a přirozeně zapadly do obývacích prostor, a dát jim místo v každodenním životě. Tato vize nese název „Jemný minimalismus“, což je koncept, který slučuje hřejivé, příjemné tvary a textury s minimalistickou konfigurací, čímž prohlubuje divácký zážitek.

Mezi harmonií a důrazem

Když designéři hledají způsoby, jak harmonicky sladit televizory s obývacími prostory, mohou se inspirovat třeba uměleckým dílem. Obrazy a sochy dokáží fungovat jako přirozené součásti prostoru, přestože obsahují vizuální prvky, které si říkají o pozornost. Umění kombinuje zdánlivě neslučitelné principy „harmonie“ a „důrazu“ a naplňuje prostory jedinečnou náladou, která představuje pohodlí a luxus. Koncept „jemného minimalismu“ se zaměřuje na sjednocení diskrétního a výrazného vzhledu v televizoru jako ve skutečném předmětu.

Je radost mít jej nablízku: důležitá vlastnost u lidí i televizorů

Kdyby se televizorům podařilo dosáhnout této rovnováhy, bylo by na výběr více konfigurací a díky této volnosti by televizory lépe zapadly do každodenního života. K realizaci této důvěrné scény musí mít design televizoru určitou hřejivost. Někdy je těžké se uvolnit ve společnosti člověka, který se příliš kontroluje a není sdílný. To samé platí u televizorů: minimalistické designy mohou významně přispět k síle zážitku ze sledování, je tu však riziko vytváření příliš chladných, umělých designů, pokud se to s minimalismem přežene.

To je základní východisko témat přístupu „jemného minimalismu“, který pracuje s jemnými detaily, příjemnými materiály a texturami a teplými odstíny, aby z minimalistických tvarů vymizel chlad. A výsledek? Televizor, který ohromí, když je zapnutý, díky odstranění vnějších prvků a maximálnímu využití síly vizuálního zážitku a který pohodlně zapadne do prostředí, je-li vypnutý, v harmonii podobné uměleckému dílu. Žijeme v době, kdy jsou jednoduchost a pohodlí nebývale důležité. Koncept „jemného minimalismu“, který vychází z tohoto kontextu, připravuje nové pojetí televizoru.

Jak může z rozporu vzniknout něco nového

Neustále se snažíme nacházet nové vlastnosti a nové hodnoty v rozporech a protikladných, až paradoxních prvcích designu. Koncept „jemného minimalismu“ se vlastně podobá „bílé černé“. Na jednu stranu má výraznou vizuální stránku, ale zároveň podobně jako chladný, nenápadný videosystém splývá s prostory. Naším cílem bylo vytvořit televizor, který by vyvážil tyto dva protichůdné aspekty a vyhověl dnešnímu životnímu stylu.

Tako, umělecký ředitel

Minimalismus spojený s pocitem měkkosti

Model AF9 s displejem OLED představuje mistrovské splynutí zážitků ze sledování obrazu i z poslechu. A to vše je kondenzováno do jediného kusu – do obrazovky, kterou zezadu přidržuje pouze stojan. Pohon a subwoofer jsou umístěny uvnitř stojanu. Jeho tvar a použité materiály vyzařují měkkost, spolu se zaobleným rámem a zadním panelem potaženým tkaninou. Tyto vlastnosti umožňují modelu AF9 dosáhnout silné vizuální působivosti a současně zajišťují jeho dokonalou integraci s okolním prostorem.

Struktura, která nenápadně připomíná funkčnost

Model ZF9 s mimořádně vysokou kvalitou obrazu je snem každého tvůrce. Rám má černou povrchovou úpravu s malými tečkami podobnými té u digitálních zrcadlovek. Povrch je odolný proti poškrábání a vzniku prohlubní a krásně vynikne proti kovovému vzhledu zbývajících částí televizoru. Minimalistický vzhled se uplatňuje i na stojanech, které jsou jednoduše z tvarovaného hliníku. Model ZF9 se vyznačuje přirozenou elegancí a vypadá jako umělecké dílo.

Obrazovka se vypíná, styl je zachován

Ne všechno v obytném prostoru má konkrétní funkci. Například umělecká díla a sochy vlastně nic nedělají. Do této kategorie spadá i vypnutý televizor. Umění vytváří určitou energii a bohatost svou přítomností – a my jsme chtěli tohoto efektu dosáhnout i u televizoru. Proto jsme k problému přistoupili z nové perspektivy a vymysleli přístup „Jemného minimalismu“. Namísto představy fyzické formy televizoru jako něčeho rušivého, co je třeba odstranit, jsme ji přepracovali na smysluplný prvek.

Yokota, umělecký ředitel

Nápadný prvek zdůrazňující prostor

Stojan BRAVIA®, jehož vzhled působí jako zvláštní socha, je vytvořen z jednoduché struktury kovových tyčí, které se v jednotlivých bodech stýkají na ploše pod nimi: je to design, který současně vytváří jedinečný pocit rovnováhy a napětí, s jakým se setkáte na výstavách v galeriích.

Díky odolné konstrukci ve tvaru obráceného „V“ je stojan stabilní a umožňuje umístit televizor na více míst a harmonicky jej začlenit do estetiky obývacích prostor.

Tento televizor BRAVIA® OLED se vyznačuje jednoduchým provedením ze dvou panelů – stojanu a obrazovky. Zakulacení rohů panelů zvýraznilo elegantní design a vytvořilo lehčí, vzdušnější dojem.

Pohodlí a soudržnost

Výraz obývacího pokoje často vytváří právě změť různých předmětů v něm. Aby televizor BRAVIA® doplňoval tuto různorodost, sjednotil designový tým úhly stojanu a krytu soundbaru, tedy dvou vzhledově rozdílných prvků, které se díky tomu lépe doplňují.

Hladké, jemné tvary ruční řemeslné práce

Ručně vyráběné tvary dokonale zapadnou – ať už držíte talíř v ruce, sedíte na židle nebo pracujete s nástrojem. Designový tým BRAVIA® si dal za cíl zachytit tento pocit prostřednictvím řady úprav, například zakulacením rohů rámu a soundbaru, a vytvořil decentní, příjemný formát.

Vzory a materiály odhalují funkční krásu

Designéři televizoru BRAVIA® zvolili inovativní přístup k zadnímu panelu televizoru. Design například zapracovává ochlazovací štěrbiny a kryty konektorů do sítě geometrických vzorů, a díky tomu vypadá televizoru zezadu stejně elegantně jako zepředu. Soundbar se pak vyznačuje jedinečnou kombinací různých materiálů, které nejen doplňují funkčnost součástí o vizuální aspekt, ale také obohacují estetický soulad mezi celkovým designem a okolním prostorem.

Základem je nalézt vyváženost

Soundbar může vytvořit zvuk, který samotný televizor nezvládne a je schopný bez problémů reprodukovat zvuk ve velkých prostorech. Při navrhování soundbaru jsme se zaměřili na hledání mimořádné vyváženosti, díky které by byla zřetelná jeho přítomnost, propojení s televizorem a harmonie s interiérem.

Wada, vedoucí manažer

Design televizoru BRAVIA® představuje nový druh zážitku ze sledování v obytných prostorech, který blíže a příjemněji spojuje lidi a televizory.