Slice of Living 2018

Jemný minimalismus

Začlenění diváckého zážitku do každodenního života

Na co se návrháři zaměřují? Jedním z klíčů je zajistit, aby televizory pohodlně a přirozeně zapadly do obývacích prostor, a dát jim místo v každodenním životě. Tato vize nese název „Jemný minimalismus“, což je koncept, který slučuje hřejivé, příjemné tvary a textury s minimalistickou konfigurací, čímž prohlubuje divácký zážitek.

Mezi harmonií a důrazem

Když designéři hledají způsoby, jak harmonicky sladit televizory s obývacími prostory, mohou se inspirovat třeba uměleckým dílem. Obrazy a sochy dokáží fungovat jako přirozené součásti prostoru, přestože obsahují vizuální prvky, které si říkají o pozornost. Umění kombinuje zdánlivě neslučitelné principy „harmonie“ a „důrazu“ a naplňuje prostory jedinečnou náladou, která představuje pohodlí a luxus. Koncept „jemného minimalismu“ se zaměřuje na sjednocení diskrétního a výrazného vzhledu v televizoru jako ve skutečném předmětu.

Příjemné tvary
Muž sedící na židli
Pohodlné textury
Příjemné povrchy
Luxusní závěsy
Zabarvené šedé desky

Je radost mít jej nablízku: důležitá vlastnost u lidí i televizorů

Kdyby se televizorům podařilo dosáhnout této rovnováhy, bylo by na výběr více konfigurací a díky této volnosti by televizory lépe zapadly do každodenního života. K realizaci této důvěrné scény musí mít design televizoru určitou hřejivost. Někdy je těžké se uvolnit ve společnosti člověka, který se příliš kontroluje a není sdílný. To samé platí u televizorů: minimalistické designy mohou významně přispět k síle zážitku ze sledování, je tu však riziko vytváření příliš chladných, umělých designů, pokud se to s minimalismem přežene.

To je základní východisko témat přístupu „jemného minimalismu“, který pracuje s jemnými detaily, příjemnými materiály a texturami a teplými odstíny, aby z minimalistických tvarů vymizel chlad. A výsledek? Televizor, který ohromí, když je zapnutý, díky odstranění vnějších prvků a maximálnímu využití síly vizuálního zážitku a který pohodlně zapadne do prostředí, je-li vypnutý, v harmonii podobné uměleckému dílu. Žijeme v době, kdy jsou jednoduchost a pohodlí nebývale důležité. Koncept „jemného minimalismu“, který vychází z tohoto kontextu, připravuje nové pojetí televizoru.

Jak může z rozporu vzniknout něco nového

Neustále se snažíme nacházet nové vlastnosti a nové hodnoty v rozporech a protikladných, až paradoxních prvcích designu. Koncept „jemného minimalismu“ se vlastně podobá „bílé černé“. Na jednu stranu má výraznou vizuální stránku, ale zároveň podobně jako chladný, nenápadný videosystém splývá s prostory. Naším cílem bylo vytvořit televizor, který by vyvážil tyto dva protichůdné aspekty a vyhověl dnešnímu životnímu stylu.

Tako, umělecký ředitel

Nápadný prvek zdůrazňující prostor

Stojan televizoru BRAVIA® připomínající majestátní dojem sochy se vyznačuje jednoduchou strukturou čtverhranných kovových tyčí, které se dotýkají povrchu na jednotlivých bodech. Tento design vytváří jedinečný pocit vyváženosti a napětí, na který jsme zvyklí z galerií. 

Díky odolné a důmyslné konstrukci, která k zajištění stability využívá tvar obráceného písmene V, vytváří stojan ideální prostor pro umístění zvukového projektoru a zároveň nádherně splyne s estetikou obytného prostoru.

Tento televizor BRAVIA® OLED se vyznačuje jednoduchým provedením ze dvou panelů – stojanu a obrazovky. Zakulacení rohů panelů zvýraznilo elegantní design a vytvořilo lehčí, vzdušnější dojem.

Obrazovka se vypíná, styl je zachován

Ne všechno v obytném prostoru má konkrétní funkci. Například umělecká díla a sochy vlastně nic nedělají. Do této kategorie spadá i vypnutý televizor. Umění vytváří určitou energii a bohatost svou přítomností – a my jsme chtěli tohoto efektu dosáhnout i u televizoru. Proto jsme k problému přistoupili z nové perspektivy a vymysleli přístup „Jemného minimalismu“. Namísto představy fyzické formy televizoru jako něčeho rušivého, co je třeba odstranit, jsme ji přepracovali na smysluplný prvek.

Yokota, umělecký ředitel

Pohodlí a soudržnost

Výraz obývacího pokoje často vytváří právě změť různých předmětů v něm. Aby televizor BRAVIA® doplňoval tuto různorodost, sjednotil designový tým úhly stojanu a krytu zvukového projektoru, tedy dvou vzhledově rozdílných prvků, které se díky tomu lépe doplňují.

Hladké, jemné tvary ruční řemeslné práce

Ručně vyráběné tvary dokonale zapadnou – ať už držíte talíř v ruce, sedíte na židle nebo pracujete s nástrojem. Designový tým BRAVIA® si dal za cíl zachytit tento pocit prostřednictvím řady úprav, například zakulacením rohů rámu a zvukového projektoru, a vytvořil decentní, příjemný formát.

Vzory a materiály odhalují funkční krásu

Designéři televizoru BRAVIA® zvolili inovativní přístup k zadnímu panelu televizoru. Design například zapracovává ochlazovací štěrbiny a kryty konektorů do sítě geometrických vzorů, a díky tomu vypadá televizoru zezadu stejně elegantně jako zepředu. Zvukový projektor se pak vyznačuje jedinečnou kombinací různých materiálů, které nejen doplňují funkčnost součástí o vizuální aspekt, ale také obohacují estetický soulad mezi celkovým designem a okolním prostorem.

Základem je nalézt vyváženost

Zvukový projektor může vytvořit zvuk, který samotný televizor nezvládne a je schopný bez problémů reprodukovat zvuk ve velkých prostorech. Při navrhování zvukového projektoru jsme se zaměřili na hledání mimořádné vyváženosti, díky které by byla zřetelná jeho přítomnost, propojení s televizorem a harmonie s interiérem.

Wada, vedoucí manažer

Design televizoru BRAVIA® představuje nový druh zážitku ze sledování v obytných prostorech, který blíže a příjemněji spojuje lidi a televizory.