Hudební video natočené výhradně smartphonem Xperia

Skladba Oči od interpreta Anonymouz

Podívejte se na hudební video Eyes se zpěvačkou Anonymouz, které natočil profesionální režisér Kandži Suto, a přesvědčte se o tom, jak mimořádných výsledků je možné dosáhnout s nejnovějšími smartphony Xperia.

Produkt z propagační kampaně na smartphone Xperia 5 II

Skladba Eyes zpěvačky Anonymouz posloužila jako soundtrack pro propagační video pro smartphone Xperia 5 II, jeden z našich nejpokročilejších smartphonů pro natáčení filmů.

Kdo je to Anonymouz?

Anonymouz – dívka beze jména. Tato tajemná zpěvačka začala na YouTube zveřejňovat anglické cover verze písniček japonského popu a rychle dosáhla více než deseti milionů zhlédnutí. Vynalézavé překlady a přirozený hlasový talent jí během jediného roku zajistily 110 tisíc sledujících. Nyní již má své místo na japonské YouTube scéně, začíná si jí všímat zbytek světa a její příběh teprve začíná. 

Text Anonymouz s obrysem ženských vlasů na černém pozadí
Záběr Kandžiho Suta venku
Seznamte se: režisér Kandži Suto

Kandži Suto byl původně počítačovým grafikem a grafickým designérem a řemeslu se naučil při natáčení hudebních videí a reklam. Odborný dohled mu přitom zajišťoval filmový režisér Šú’iči Tan. Nyní je nezávislým režisérem a vyzná se v celé řadě technik včetně natáčení skutečného pohybu, počítačové grafiky a virtuální reality. Za svou práci si vysloužil řadu ocenění včetně cen 2015 Space Shower TV Music Video Awards a The One Show 2017 / Moving Image Craft / Visual Innovation.

Záběr dívky s čelenkou sledující akvárium natáčené smartphonem Xperia
„Tato kamera by mohla rozšířit pole působnosti pro natáčení videa.“

Suto:
Už při natáčení jsem věděl, že je to úžasné. Výhodou smartphonu je jeho velikost – je malý. Chtěl jsem toho využít. Mohli jsme natáčet zespodu a umístit ho tam, kam to dřív nešlo. Bylo skvělé vyzkoušet si tak nové nápady. Opravdu jsem měl pocit, že tato kamera by mohla rozšířit pole působnosti pro natáčení videa.

„Všechny detaily jsme viděli zřetelně... ten displej je opravdu nádherný.“

Skutečnou inovací je to, že samotné mobilní zařízení využívá CinemaScope (poměr stran na displeji 21 : 9). Velmi praktický byl náhled a žasl jsem nad jeho ohromnou kvalitou. Můžu si prověřit, co jsem právě natočil, ve stejném uživatelském rozhraní. Možnost okamžitě prověřit kvalitu videa je nesmírně užitečná. Natáčelo se venku za slunečného dne. Když jsme při kontrole na slunci nastavili jas na nejvyšší hodnotu, viděli jsme všechny detaily zřetelně. Hodně nám to pomohlo. Tento displej je opravdu nádherný.

Kandži Suto natáčí venku akvárium smartphonem Xperia 5 II
Záběr rybičky v akváriu
„Záběr natočený s vysokou frekvencí 120 snímků za sekundu byl velmi plynulý a čistý.“

Měli jsme scény, ve kterých rybička zpívá a povídá si. Natáčeli jsme je v prodlouženém čase jako vysokorychlostní zpomalené záběry a ve fázi střihu jsme doplňovali proměnné a ořezávali jsme. Chtěli jsme použít zpomalený záběr, aby to vypadalo, že rybička mluví a zpívá. Záběr natočený s vysokou frekvencí 120 snímků za sekundu byl velmi plynulý a čistý.

„Je to stejné uživatelské rozhraní jako na běžné kameře a opravdu snadno se ovládá.“

Profesionální kamerové vybavení je možné nastavit velmi podrobně, takže uživatelské rozhraní může být složité. Smartphone Xperia je však určený pro běžnou populaci, takže se dá ovládat intuitivně, a to je příjemné. Současně je práce s ním snadná i pro profesionála. Je to stejné uživatelské rozhraní jako na běžné kameře a opravdu snadno se ovládá. 

Záběr uživatelského rozhraní na obrazovce při natáčení smartphonem Xperia 5 II
Záběr rybičky v akváriu na poli
„VENICE CS okamžitě vyvolá pocit skutečného filmu.“

Při úpravě tónů po natáčení zůstane zachovaná barevná škála a předvolba VENICE CS* okamžitě vyvolá pocit skutečného filmu, a ne prostě nevýrazného videa. Byl jsem ohromený.

* Nastavení barev Venice (CS): Výchozí předvolby pro správu barev v aplikaci Cinematography Pro, kterým se říká nastavení „VZHLED“. Zajišťují plynulou gradaci barev, mírnou nízkokontrastní tónovou křivku a 10bitová nastavení vhodná pro produkci filmů a dramatizací. Vycházejí z nastavení Vzhled s709, která využívá náš fotoaparát CineAlta VENICE.

„Největší výhodou natáčení smartphonem Xperia je mobilita.“

Když chceme přesunout kameru, potřebujeme jeřáb nebo ji musíme dát na kolejničky, kterým se říká kamerový vozík. Se smartphonem Xperia můžeme prostě točit takto. Pro drobný pohyb jsem použil malý gimbal. Možnost natáčet v tak vysoké kvalitě ušetřila spoustu času. To bylo fantastické. A připojili jsme makroobjektiv ze 100jenového obchodu na detaily rybičky a třpytivých kuliček. Vznikl tak zajímavý efekt.

Základem je rozhodně smartphone, takže s tímto malým tělem, které každý nosí u sebe, můžeme natáčet stejně jako všichni ostatní. Pokud chce někdo vytvořit video, může snadno natáčet v profesionální kvalitě. Považuji ho za velmi atraktivní kameru.

Filmový štáb připravuje akvárium na natáčení
Snímek uživatelského rozhraní aplikace Cinematography Pro na smartphonu Xperia 5 II se záběrem ženy tančící v moři
Práce s aplikací Cinematography Pro

Aplikace Cinematography Pro na smartphonu Xperia využívá zkušenosti techniků, kteří navrhují naše digitální filmové kamery, a poskytuje všechny nástroje potřebné k natáčení ve studiové kvalitě. Celá řada možností od přednastavené správy barev ve funkci Vzhled po záznam videa v poměru 21 : 9, HDR rozlišení 4K s frekvencí 24, 25, 30, 60 a 120 snímků za sekundu a inteligentní filtr větru otevírá cestu ke kreativitě a přináší příležitost natáčet filmy, na které by byli pyšní i profesionálové.

Rozhovor s režisérem: Kanji Suto


Objevte další filmová díla natočená smartphonem Xperia

Kandži Suto není sám – stále více uznávaných profesionálních tvůrců videa a filmařů si uvědomuje, jaké možnosti jim dává natáčení smartphony Xperia, jak uvidíte v následujících krátkých filmech.

Až se rozední

Film Liama Wonga natočený smartphonem Xperia 5 II

Filmař Liam Wong zachytil Londýn za lockdownu smartphonem Xperia s aplikací Cinematography Pro využívající technologii CineAlta.

CHUŤ

Krátký film natočený smartphonem Xperia

Otevřete své smysly krátkému filmu CHUŤ, který natočil produkční tým Shep Films ve spolupráci se společností Sony Innovation Studios.

Dvě palmy

Krátký film natočený smartphonem Xperia

Profesionální filmař Jeff Berlin důkladně testuje smartphone Xperia 5 II při natáčení tohoto podmanivého krátkého filmu s taneční tematikou.