ROZHOVORY S UMĚLCI – SONY

Chiyomaru Shikura

Hudební producent klasických her včetně „Fire Pro Wrestling“ a „Clock Tower“, producent populární skupiny „Akihabara“, skladatel živých písní.

Budoucnost hudebního průmyslu

Chiyomaru je v hudebním světě osobností mnoha talentů. Pracuje jako producent herní hudby, producent popových skupin, CEO, a dokonce také píše písně. Mluvíme s ním o tom, jakým způsobem ovlivní zvuk s vysokým rozlišením budoucnost hudebního průmyslu.

Rozhovor podle scénáře / fotografie Yohei Takeuchi

Otázka: Velmi dobře znáte veškeré aspekty zvukové technologie a dokonce dáváte odborné přednášky o digitální kompresi. Co si myslíte o zvuku s vysokým rozlišením coby zdroji?

Odpověď: Pamatuji si, když jsem zvuk s vysokým rozlišením slyšel poprvé, když se poprvé začal objevovat. V té době nebylo možné si jej snadno pustit na přehrávači Walkman® a já jsem si myslel, že by se snad hodil k poslechu při zvláštních příležitostech. Nyní mám ale pocit, že se měl používat daleko více, především pro komponování. Jde o zcela odlišný zvuk, než který slyšíte z disku CD.

Otázka: Proč je poslech ve vysokém rozlišení tak fascinující?

Odpověď: Úžasné na tom je, že úplně slyšíte, jak ten zpěvák dýchá. Je to, jako byste byli s nimi ve studiu.

Otázka: V současnosti pracujete s hlasovými herci a značkou „Stand Up! Project“. Zaměřujete se nyní nově na hlas?

Odpověď: Rozhodně. Naše společnost vytváří disky CD pro mladé dívky. Používáme mikrofony ve tvaru hlavy a přehráváme z nich veškerý zvuk. Rychle se naučíte rozeznat, kdo s vámi mluví a z kterého směru. Díky bohatému zvuku s vysokým rozlišením to zní opravdu skvěle.

Otázka: Jaká mají lidé očekávání od hudby v tomto novém věku vysokého rozlišení?

Odpověď: Co posluchači opravdu chtějí – a koupí si – je hudba evokující přání ji vlastnit. Když posloucháte hudbu na dobrém přehrávači s vysokým rozlišením, je to o moc lepší. Prostě ji chcete mít, mít ji sám pro sebe.

Otázka: Jak si myslíte, že by mohl zvuk s vysokým rozlišením ovlivnit vaše početné hudební aktivity?

Odpověď: Pokud se zvuk s vysokým rozlišením stane standardem, pak budou potřeba „řemeslníci“, kteří dokáží vytvořit autentický zvuk. Také si myslím, že bude zvuk s vysokým rozlišením využíván k nové interpretaci klasických mistrovských děl.

Marty Friedman

Poslechněte si příběh a názory na zvuk s vysokým rozlišením od hlavního kytaristy heavy-metalové skupiny „Megadeath“ a fanouška stylu JPOP Martyho.

Jak to umělec skutečně zamýšlel

Užijte si díky zvuku s vysokým rozlišením ty nejjemnější nuance zvuku studiové kvality. Vášeň pro hudbu prostupuje všemi prvky od signálu po reproduktory, zatímco pokročilé technologie, jako např. zvyšování digitálního rozlišení, zaručí maximální požitek z poslechu.