Nový, recyklovaný obal pro Aibo

Na svět přišel nový revoluční obal. Robot Aibo je dodáván měkce zachumlaný a chráněný před poškozením v plstěném obalu, který je z 50 % tvořen recyklovanými plastovými lahvemi PET (polyethylentereftalát).

Snížit, opakovaně použít a recyklovat – zásady ekologických řešení společnosti Sony

V souladu s globálním ekologickým plánem „Na cestě k nule“ se společnost Sony u svých produktů a obchodních aktivit soustředí na snižování spotřeby a zvyšování míry opakovaného použití a recyklace materiálů.

Chráníme to, co je nám drahé

Nový recyklovaný obal je přiléhavý a robota Aibo chrání až do jeho příchodu do nové rodiny. Je celý vyroben z plsti skládající se z recyklovaného materiálu z plastových lahví a lze ho přizpůsobit tvaru robota Aibo a jiných produktů.

Obrázek vítězného ekologického obalu
Vítězný ekologický obal

Držitel ocenění AsiaStar udělovaného federací Asian Packaging Federation    

Prestižní ocenění AsiaStar 2018 udělila Asijská federace pro obalové materiály (Asian Packaging Federation) v kategorii ekologicky udržitelného obalu (Eco-Package) právě obalu robota Aibo společnosti Sony. Toto ocenění se uděluje za obaly, které „kladou důraz na šetrnost obalu a produktu vůči životnímu prostředí v průběhu životnosti“.

Jak vyrábíme balení

Od plastových lahví po nové balení pro robota aibo

Plastové lahve se [1] nasbírají, [2–3] rozřežou na malé kousky a [4] v poměru 50/50 se přidají do nové „vlny“ z polyethylentereftalátu. Následně jsou upleteny do 3 mm silné fólie, která se [5] dodává v rolích a [6] vytvaruje se z ní [7] nový obal na robota Aibo.

Návrh ikonického obalu pro ikonický produkt

Designově i technologicky náročná výzva

Designéři a technici společnými silami dosáhli ekologických cílů i představy, že se robot Aibo probouzí po otevření ochranného obalu, přičemž museli dbát na design, náklady a odolnost proti poškrábání. Výzvu rovněž představovalo použití vysokého podílu recyklovaného materiálu.

Dokonalejší recyklace pomocí inovace

Zvyšování podílu recyklovaných materiálů ve tkanině může snižovat její „vaznou těsnost“, což vede ke ztrátě pevnosti a schopnosti držet tvar. Proto je někdy potřeba smíchat recyklovaný materiál s většinovým množstvím nového materiálu. Na výrobu obalu robota Aibo byla použita plsť v kombinaci s jedinečným procesem, který umožňuje úspěšně zvýšit podíl materiálu z plastových lahví na obdivuhodných 50 %.

Integrovaná jednotná struktura

Obal na robota Aibo je z tvarované plsti PET, která slouží jako výplňový materiál a chrání proti nárazu. Obal je z poloviny vyroben z recyklovaných materiálů a disponuje inovativní, třívrstvou strukturou s dutým vnitřkem: tlumí nárazy a zároveň poskytuje odolnou zevní ochranu.

Zachování zdrojů a lepší první dojem

Výrobky přepravované v kartonových krabicích obvykle vyžadují další ochranu proti vodě a prachu pomocí sáčků a krycích fólií. Hustá síť vláken tvořící plstěný obal robota Aibo je daleko odolnější vůči vnějším nečistotám. Proto není potřeba žádná další ochrana, což šetří prostředky a přináší skvělý první dojem při prvotním setkání s robotem Aibo.

Zcela bez inkoustu

Jelikož jméno robota Aibo není na obalu natištěné, ale vytlačené, odpadá potřeba různých chemikálií a výrobků z ropy, což snižuje dopad na životní prostředí.

Motohiro Sato

Oddělení designu a technologie obalů

Production Design Division
Sony Global Manufacturing & Operations Corporation

Obrázek Motohira Sata

Obal na robota Aibo jsme začali vyvíjet s cílem použít „50 % recyklovaného materiálu z lahví PET“. Tentokrát však výzva spočívala ve zvýšení z 30% podílu, kterého se nám podařilo dosáhnout v minulém roce.
Naše nepřetržité úsilí vytvořit „příjemný materiál“ společně se snahou evokovat „pocit, že Aibo spí“, si vyžádaly propracovanější tvar plsti, jehož design a výroba byly náročnější. Tyto problémy se nám nicméně podařilo definitivně vyřešit a dosáhnout kýženého cíle.
V budoucnu se chceme zaměřit na dopad obalových materiálů na životní prostředí a hodláme zvýšit podíl využívaného recyklovaného materiálu z plastových lahví.

Obrázek Keničiho Hirose
Keniči Hirose

Grafický designér

Creative Center
Sony Corporation

V roce 2014 jsme začali vyvíjet plstěný obal s cílem vytvořit nový styl balení. Nejprve bylo potřeba se seznámit se složením vláken, takže jsme vyrobili sérii prototypů pomocí různých poměrů směsných přísad, způsobů výroby materiálu atd. Poté jsme se pokusili vyrobit plstěný obal z materiálu PET, který se recykluje z běžných plastových lahví.
Do tohoto obalu, po jehož rozbalení zákazník poprvé spatří robota Aibo a jehož typické materiálové vlastnosti kombinují pevnost a měkkost, jsme zabalili celé tělo robota. Obal na robota Aibo těsně přiléhá a chrání jej.
Po dalším vývoji budeme schopni vyrobit ještě vyspělejší obal, který se svým složením bude blížit 100% recyklovaného materiálu. Doufejme, že se díky tomuto stylu obalu podaří zvýšit ekologické povědomí spousty lidí.

Aibo

Rozpoutejte zázraky