Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Vyprávění příběhu města 

İlkin Karacan Karakuş 

„Prostřednictvím cestovatelské fotografie si můžeme na dálku prohlédnout překrásná místa na světě. Když se ale podíváte na ty opravdu vynikající snímky z cest, hned byste si tam běželi koupit letenku,” říká İlkin Karacan Karakuş.

Přestože Ilkin se svou prací procestoval celý svět, místo, které zná nejlépe, a kde vytvořil některé ze svých nejproslulejších snímků, je jeho rodné město Istanbul. V příběhy opředených ulicích tohoto města již fotografuje řadu let a jeho práce dokazuje, že dobrá znalost místa, kde fotíte, může vašim fotografiím dodat na podmanivosti.

„Vysleduji charakteristické vlastnosti daného místa a to, jak reaguje na světlo a roční období,” vysvětluje İlkin. „Tak třeba – jsou historická mešita Ortaköy a Bosporský most vhodné pro západ slunce, nebo vypadají lépe při jeho východu? Pouze když vyhodnotíte tyto faktory, budete tam v tu správnou chvíli a se správným vybavením – a tam začíná vaše příležitost skutečně lidi ovlivnit,” říká.

İlkin Karacan Karakus sony A7RM3 Časosběrná fotografie krvavého měsíce nad mešitou v Istanbulu

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R III + FE 70-200 mm f/4 G OSS | 0,4 s @ f/8,0, ISO 400

Skvělým příkladem tohoto propracovaného postupu je İlkinova časosběrná fotografie krvavého měsíce – což je událost, která se opakuje jen jednou za 149 let – zapadajícího za věhlasnou věží Galata. İlkin při fotografování věže nastavil ohniskovou vzdálenost na 200 mm, ale přesto měsíci ponechal v kompozici dostatek prostoru pro pohyb napříč snímkem při sestupu. K tomu na svém Alpha 7R III použil funkci intervalového snímání a závěrku nastavil tak, aby se během focení zavírala vždy po několika minutách. „Snímky jsem později během editace zkombinoval. Ale ten skutečný trik samozřejmě spočíval v tom, abych byl na místě a ty potřebné fotografie udělal. Dostatečně dopředu jsem si všechno prozkoumal, abych tomu místu porozuměl. Předtím jsem tam už mnohokrát byl a fotil jiné snímky měsíce, takže jsem věděl, co bude fungovat a kde mám být. Když jsem se druhý den probudil, zjistil jsem, že mé fotky použila řada národních i mezinárodních mediálních agentur, a udělalo mi to velikou radost,” vzpomíná. „Zvláště proto, že jsem měl možnost představit světu místo, kde jsem se narodil, vyrostl a kde stále žiji,” vysvětluje.

İlkin Karacan Karakus sony A7RM2 Istanbulská tramvaj v dešti

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R II + FE 70-200 mm f/4 G OSS | 1/160 s @ f/4,0, ISO 1600

„V krásných, živých městech jako je Istanbul, není těžké najít v ulicích skvělé objekty. Může to být prodavač kukuřice, děti hrající fotbal nebo tramvaj v dešti... Aby ale tyto snímky byly emotivní i pro diváka, musíte trefit správné světlo nebo správné okolnosti – a východ a západ slunce k takovým momentům rozhodně patří. Slunce stojící nízko nad obzorem úžasně láme světlo, odráží se od starodávných kamenů a osvětluje portréty nebo odhaluje kouř z grilů v restauracích, což scenérii ulice halí do mlžného oparu,” říká İlkin.

İlkin Karacan Karakus sony A7RM2 západ slunce nad Bosporem v Istanbulu

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R II + FE 16-35 mm f/4 ZA OSS | 1/100 s @ f/4,0, ISO 640

Při východu a západu slunce je však také obtížné dosáhnout správné expozice, a İlkin se proto v těchto situacích spoléhá na výjimečný dynamický rozsah a bitovou hloubku fotoaparátu Sony α7R III. „Vždy raději fotím v manuálním režimu, a používám přitom EVF jako vodítko,” vysvětluje. „Dosahuji tak skvělých výsledků. Také ale fotografuji v režimu Raw, což znamená, že mohu při úpravě lépe kontrolovat světla a stíny. S nekomprimovanými 14bitovými soubory Raw zachytíte všechna možná data a zbytek už je na vás, nejste tedy při editaci nijak omezeni.”

İlkin Karacan Karakus sony A7RM2 Sedící muž drží svazek červených balónků ve tvaru srdce

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R II + FE 24-70 mm f/2,8 GM | 1/40 s @ f/2,8, ISO 3200

„S takovýmto vybavením máte mnohem větší šanci, že se vám podaří zachytit pomíjivé okamžiky v ulicích – takové, které už nelze znovu prožít, třeba tento. Rychleji reaguje a po technické stránce s ním lze dosáhnout dokonalých výsledků. A protože jsou těla fotoaparátů Sony tak malá a skladná, nikdy je při cestování neodkládám a snadno mohu nést dva fotoaparáty s nasazenými objektivy. Na jednom mám třeba nasazený objektiv 16-35 mm f/4 ZA OSS a na druhém 24-70 mm f/2,8 GM, takže neztrácím čas jejich výměnou a mám možnost během okamžiku změnit pohled.” 

İlkin Karacan Karakus sony A7RM3 Vinětovaný pohled na zapadající slunce nad Bosporem skrze zábradlí s ozdobami ve tvaru hvězdy

© İlkin Karacan Karakuş | Sony α7R III + FE 24–70 mm f/2,8 GM | 1/125 s @ f/3,2, ISO 250

„Istanbul je fascinující místo,” říká na závěr İlkin. „Je jedním z nejstarších měst na světě. V průběhu historie hostil nespočet různorodých kultur, náboženství, myšlenek, umění a věd. Když procházíte jeho ulicemi, Istanbul k vám promlouvá. A protože mezi všemi těmi mešitami, kostely, školami, plážemi a starodávnými budovami žiji už od dětství, připadá mi, že jsou mé snímky díky tomu, jak důvěrně to místo znám, o to lepší. Vyprávění tohoto příběhu je s fotoaparáty Sony mnohem snadnější.”

Uvedené produkty
ILCE-7RM3
Fotoaparát α7R III Full-Frame 35 mm s automatickým ostřením

ILCE-7RM3

ILCE-7RM2
α7R II s „převráceným“ obrazovým snímačem Full-Frame

ILCE-7RM2

SEL2470GM
FE 24–70mm F2,8 GM

SEL2470GM

SEL1635Z
Vario-Tessar® T* FE 16–35 mm F4 ZA OSS

SEL1635Z

SEL70200G
Objektiv FE 70–200 mm F4 G OSS

SEL70200G

Související články
İlkin Karacan Karakuş
alpha universe

İlkin Karacan Karakuş

Turecko

„Od chvíle, kdy se narodíme, nám lidé, kteří si nikdy nešli za svými sny, říkají, co bychom měli a neměli dělat. Já jsem ale za svými sny šel...“

Zobrazit profil


x