Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Sony World Photography Awards
Vítězové ročníku 2020 

Nyní, ve svém 13. ročníku, je mezinárodně uznávaná soutěž Sony World Photography Awards jednou z nejdůležitějších událostí v kalendáři fanoušků fotografie.

Cílem této soutěže, pořádané pod záštitou organizace World Photography Organisation, je založit platformu pro trvalý rozvoj fotografické kultury. V rámci této snahy soutěž oceňuje dřívější zásluhy o fotografii prostřednictvím ocenění za výjimečný přínos fotografii. Zároveň vyhledává nové talenty pro budoucnost a dává jim příležitost k propagaci a vystavování po celém světě. K tomu slouží program soutěží, ve kterém najdeme soutěž pro studenty a pro mládež a také granty společnosti Sony pro studenty a profesionály. Ty jsou dalším důkazem podpory společnosti Sony fotografické kultuře. Vztahy s jednotlivými vítězi Sony rozvíjí i nad rámec soutěže a pomáhá jim budovat kariéru. 

Vítězové ročníku 2020 již byli vyhlášeni a my máme radost, že zde můžeme předvést jejich práce. 

Photographer of the Year | Pablo Albarenga, Uruguay

Pablo Albarenga, vítěz SWPA 2020

© Pablo Albarenga, Uruguay, finalista, soutěž pro profesionály, Kreativní fotografie, Sony World Photography Awards 2020

„Setba vzdoru“ je soubor, který fotografie krajiny a území ohrožených těžbou nebo zemědělstvím spojuje s portréty aktivistů bojujících za jejich zachování. Pablo prozkoumává pouto mezi obránci a jejich zemí – posvátnou půdou, v níž odpočívají stovky generací jejich předků. Na hlavní postavy příběhu se na fotografiích díváme z ptačí perspektivy, takže působí, jako by za své území položili život. 

Open Photographer of the Year | Tom Oldham, Velká Británie

Tom Oldham, vítěz SWPA 2020

© Tom Oldham, Velká Británie, Open Photographer of the Year, otevřená soutěž, Portrét, Sony World Photography Awards 2020

Black Francis je černobílý portrét frontmana skupiny Pixies Charlese Thompsona (přezdívaného Black Francis), pořízený původně pro časopis MOJO Magazine. Když ho Tom požádal, aby vyjádřil, jak moc ho fotografování otravuje, Francis předvedl dokonalé gesto podrážděnosti a zabořil si obličej do dlaní. Výsledkem je expresivní fotografie, která se stala titulním snímkem článku.

Student Photographer of the Year | Ioanna Sakellaraki, Řecko

Ioanna Sakellaraki, vítězka SWPA 2020

© Ioanna Sakellaraki, Řecko, Student Photographer of the Year, soutěž pro studenty, Sony World Photography Awards 2020

„Aeiforia“ představuje noční fotografie solárních panelů, větrných turbín a bateriových parků používaných na malém ostrově Tilos v Řecku, který jako první ve Středomoří získává energii téměř výhradně z obnovitelných zdrojů. Ioanna získala pro svoji instituci vybavení Sony pro digitální fotografii v hodnotě 30 000 €.

Vítězka soutěže Alpha Female Award | Lily Dawson-Punshon, Velká Británie

Lily Dawson Punshon, vítězka SWPA 2020

© Lily Dawson-Punshon, Velká Británie, vítězka Alpha Female Award, Sony World Photography Awards 2020

Lily ve svém portrétu odkazuje na historické malby, především na Dívku s perlou Jana Vermeera, které ozvláštňuje atmosférou 21. století. Vysvětluje, jak prostřednictvím fotografií zkoumá vztah mezi minulostí a přítomností a jaké jsou mezi těmito érami kontrasty a zároveň souvislosti. 

Youth Photographer of the Year | Hsien-Pang Hsieh, Tchaj-wan, 19 let

Hsien Pang Hsieh, vítěz SWPA 2020

© Hsien-Pang Hsieh, Tchaj-wan, Youth Photographer of the Year, soutěž pro mládež, Ulice, Sony World Photography Awards 2020

Snímek „Spěch“ zobrazuje pouličního umělce, který vypadá, jako by někam spěšně kráčel, ale ve skutečnosti stojí na místě. Hsien-Pang se inspiroval vlastním pocitem, který zažíval, když poprvé přijel do Německa jako student. Tento snímek považuje za svůj komentář k rychlému tempu života a za připomínku ostatním, že by mohli zvolnit.

Výstavu ročníku 2020 si můžete prohlédnout ve virtuální galerii na webu World Photography Organisation.


x