Detail příběhu ze světa Alpha Universe

Nahrávání videa

Den Lennie

Profesionální filmař Den Lennie nabízí své cenné postřehy o nahrávání videa ke všemu, co potřebujete vědět, od základních informací o expozici až po záznam zvuku na kamerách Sony FS5 II a α7 III.

Úvod

Tato řada je navržena tak, aby sloužila fotografům, kteří kromě statických snímků chtějí pořizovat i video. Oba fotoaparáty, α7 III i FS5 II, dokáží nahrávat vysoce kvalitní video a v této sérii si ukážeme, jak s každým z nich dosáhnout co nejlepších výsledků.

Provedení

Nejdůležitějším rozhodnutím často bývá, co budete natáčet a kde to budete natáčet. Jsou situace, kdy potřebujete malou a diskrétní kameru, například ILC, jindy je to záležitost ergonomiky a příslušenství.

Záznamová média

Fotky většinou pořizujete ve formátu RAW, JPEG nebo v kombinaci obou formátů. Video je něco jiného, tam jsou kriticky důležité efektivní kodeky a vysokorychlostní média.

Rychlost závěrky

Jedním problémů, s nímž se potýkají fotografové, kteří začnou nahrávat video, je relativně nízká rychlost závěrky, která souvisí se snímkovou frekvencí. Chceme-li ve videích dosáhnout realistického rozmazání pohybu, musíme se řídit tzv. pravidlem 180 stupňů.

Vyvážení bílé

Při natáčení videa fotoaparát namíříte jedním směrem a dostanete nějakou barevnou teplotu. Pak jej namíříte jinam a dostanete úplně jinou barevnou teplotu.

Ovládání expozice

O správné expozici rozhodují tři hlavní klíčové aspekty: clona, rychlost závěrky a ISO. Platí to i u videa, ovšem tam se s nimi pracuje a nakládá výrazně jinak.

Nahrávání zvuku

Zvuk nevalné kvality zničí to, co jinak mohlo být výborným videem. Diváci rychle začnou ztrácet zájem bez ohledu na to, jak zajímavé vaše záběry mohou být. Profesionální zvukové konektory XLR mohou představovat dramatický rozdíl.

Nabídky Picture Profile

Tyto přednastavené režimy se používají při nahrávání videa a umožňují rychlý přístup k různým kreativním vzhledům. FS5 II jich nabízí rovnou 10 a to včetně profilů optimalizovaných pro HDR a logaritmické natáčení.

Vysoké frekvence snímků

Jedna z nejbáječnějších funkcí α7III a FS5II je možnost filmovat zpomalené záběry – snímat při vysoké frekvenci, jako je 100 fps, a pak stopu zpomalit při zpracování. Nebo, v případě FS5 II, na kameře.

Uvedené produkty

ILCE-7M3

Model α7 III se snímačem Full-Frame (35 mm)

ILCE-7M3

ILCE-7RM3

FS5 II

PXW-FS5M2

Související články


x