Portréty a poutníci

Alys Tomlinson

Sony World Photography Awards patří mezi největší a nejuznávanější fotografické soutěže na světě. Koná se každý rok a dvanáctý ročník soutěže, během které uvidíme nejlepší současné fotografie z celého světa, je právě za dveřmi.

Alys Tomlinson v této soutěži získala nejvyšší ocenění Photographer of the Year 2018 za sérii snímků Ex-Voto. Zeptali jsme se Alys, jak ocenění změnilo její život a profesní dráhu.

Můžete nám říct něco o sobě a o tom, jak jste se dostala k fotografování?

Studovala jsem na univerzitě anglickou literaturu a komunikaci a přihlásila se tam do fotografického klubu. Trávili jsme mnoho hodin v temné komoře a zamilovala jsem si přitom černobílou fotografii. Po promoci jsem se přestěhovala do New Yorku a ve volném čase fotografovala město. To mě shodou náhod přivedlo k práci pro časopis Time Out. Po návratu do Británie jsem se rozhodla věnovat se fotografování profesionálně a vystudovala jsem obor fotografie na univerzitě Central St. Martins.

alys tomlinson dům na spadnutí

© Alys Tomlinson

Přijímáte i komerční zakázky?

To záleží. Často fotím redakční fotografie a také spolupracuji s několika grafickými studii. Nejvíc toho ale dělám pro vzdělávací instituce. Obvykle jsou to digitální – a barevné – fotografie. Je to něco úplně jiného než moje osobní projekty, ale mě tato různorodost baví.

Co vás přimělo se do soutěže Sony World Photography Awards přihlásit?

O soutěži jsem věděla, ale nebyla jsem si jistá, zda by se moje práce do některé z vyhlášených kategorií hodila. Proto jsem přihlášku nepodávala. Těsně před uzávěrkou přihlášek jsem ale dostala e-mail, že byly vypsány nové kategorie. Jedna z nich byla Discovery (Objevování). Napadlo mě, že moje fotografie by do ní mohly patřit. Nemalou roli hrálo také to, že vstup do soutěže byl zdarma! Přihlásila jsem nakonec své fotografie na poslední chvíli pár dní před uzávěrkou. Vůbec jsem si nemyslela, že bych měla nějakou šanci vyhrát.

alys tomlinson portrét věry v hábitu

© Alys Tomlinson

A pak se to podařilo. Určitě jste byla nadšená!

To jsem byla! Ale vůbec jsem nebyla připravená na zájem médií a následné rozhovory pro tisk a televizi! Byl to zážitek. To, že jsem získala grant, mi umožnilo se vrátit a projekt dokončit. Fotografií už jsem měla dost, ale ještě jsem chtěla natočit film o běloruské jeptišce Věře, kterou jsem na začátku projektu fotografovala. Já jsem vystudovala fotografii, ale naštěstí moje asistentka je zkušená filmařka. Spolu jsme jely do Běloruska navštívit Věru v klášteře a natočily jsme pěkný film, který se stylem velmi podobá mým fotografiím.

alys tomlinson portrét věry se sepjatýma rukama

© Alys Tomlinson

Přitom jste poprvé pracovala s bezzrcadlovkou Sony. Jaké to bylo?

Upřímně, byla radost s ní pracovat. Je tak tichá. Natáčeli jsme v situacích, kdy bylo velmi důležité chovat se diskrétně, například během modlitby v pět hodin ráno, kdy byste slyšeli spadnout špendlík. Díky tomu, že je α7S II tichá, mohli jsme se stát součástí scény a přitom na sebe neupozorňovat. 

alys tomlinson jeptišky na ranní modlitbě

© Alys Tomlinson

Na čem jste v tomto roce ještě pracovala kromě návštěvy Běloruska a natáčení filmu Vera?

Celý rok od vítězství v soutěži byl bláznivý. Změnilo to moji kariéru, díky vítězství mě všude znali! Měla jsem štěstí a vyhrála i jiné soutěže, ale tahle byla zdaleka největší. V branži už pracuji dost dlouho a mám asi docela dobré jméno, ale během minulých měsíců mě oslovili z jedné slavné londýnské galerie a moje práce se nyní vystavují v Paříži. O svém projektu také připravuji knihu, kterou financuji prostřednictvím Kickstarteru. Sice jsem to původně chtěla dokončit ještě před soutěží, ale díky výhře jsem pak dosáhla svého finančního cíle velmi rychle.

alys tomlinson stromy v lese se odrážejí v potoce

© Alys Tomlinson

Pokládáte Ex-Voto za ukončené, anebo je to typ projektu, na kterém se dá pracovat donekonečna?

Jsem v pokušení říct, že bych mohla pokračovat. Lidé se budou stále znovu a znovu vydávat na poutě a bylo by zajímavé se dozvědět, kam až mě práce na tomto projektu může dovést. Ale doopravdy si myslím, že se to pro mě přirozeně uzavře vydáním knihy.

Více informací o soutěži Sony World Photography Awards a vítěznou galerii Alysiných fotografií najdete na


Alysin film „Vera“ bude mít premiéru v kulturním centru Somerset House v dubnu 2019. Uzávěrka soutěže je 4. ledna 2019 a za účast se neplatí.

Produkty zmiňované v tomto článku
ILCE-7SM2
Fotoaparát α7S II s bajonetem E a snímačem Full-Frame

ILCE-7SM2

SEL50F14Z
Planar T* FE 50mm F1.4 ZA

SEL50F14Z

SEL35F14Z
Objektiv Distagon® T* FE 35 mm F1,4 ZA

SEL35F14Z

SEL85F18

FE 85 mm F1,8

SEL85F18


x