Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Záře oživlá pomocí aparátu α7S II

Steve Collins

Když Steve Collins narazí na problém, řeší ho. „Když na něco narazím a nelíbí se mi, jak to funguje, zkusím rychle vymyslet řešení, jinak by mi to nedalo pokoj!

Právě tato mantra nakonec vedla ke vzniku Live Aurora Network, na níž se podílel i Stevův bratr Tony. Tento projekt umožňuje každému na smartphonu v aplikaci přímo sledovat polární záři v úžasné kvalitě.

steve collins sony alpha 7SII jasná polární záře, která jakoby vystupovala ze siluety hory

© Steve Collins | Sony α7S II + 20 mm f/1,4 | 1 s při f/1,4, ISO 800

Steve poprvé viděl polární záři, když byl na líbánkách se svou ženou. Nastavil si budík, aby ho budil každou hodinu, dokud záři nespatří. „Po několika nocích se mi to nakonec povedlo,“ směje se. „Ale nebylo to to, co vídáte na fotkách, nebyla tam žádná barva, bylo to jako mlhavý bílý oblak.“

steve collins sony alpha 7SII měkká zelená polární záře se odráží na klidném moři

© Steve Collins | Sony α7S II + 24 mm f/1,4 GM | 2 s při f/1,4, ISO 5000

Základem bylo odhodlání spatřit polární záři v celé kráse. Steve a Tony si brzy naplánovali výlet do města Tromsø v Norsku a stáhli si veškeré předpovědi polární záře, které dokázali najít. Ale žádná nebyla přesná, a proto se Steve začal poohlížet po webových kamerách.

Díky webovým kamerám mohl sedět v pohodlí a v teple a dívat se. Pozorovat oblohu ven se vypravil až ve chvíli, kdy záři na kamerách spatřil. „Načasovali jsme to perfektně! Pět nocí v řadě jsme měli bezchybné představení,“ říká nám.

„A byl to právě tento výlet,“ vysvětluje, „který mi vnukl myšlenku na Live Aurora Network. Chtěl jsem vytvořit aplikaci, která lidi na základě přímého přenosu upozorní, že se objevila polární záře.“

steve collins sony alpha 7SII tančící polární zář nad vzdálenými horami a sněhem pokrytými cestami

© Steve Collins | Sony α7S II + 20 mm f/1,4 | 4 s při f/1,6, ISO 1200

Takže jak nastavíte sérii aparátů v různých zemích a na různých kontinentech, které budou vzdáleně streamovat noční oblohu? Aby zjistil, kdy se objeví polární záře, vymyslel Steve algoritmus, který monitoruje jas, barvu, hustotu a pohyb noční oblohy,.

steve collins sony alpha 7SII polární záře a hvězdy nad dřevěnou budovou na islandu

© Steve Collins | Sony α7S II + 20 mm f/1,4 | 2 s při f/2,0, ISO 1250

Začal tím, že umístil kameru do budovy na Islandu, aby v rámci experimentu monitorovala oblohu. Jakmile se ukázalo, že to funguje, myšlenka se rychle začala rozvíjet. Steve začal používat aparáty Sony α7S se senzorem Full Frame, které pořizují mnohem kvalitnější obraz než dříve používané kamery.

steve collins sony alpha 7SII přenos ze sítě live aurora network ukazuje měkké zelené světlo nad horou

© Steve Collins | Sony α7S II + 20 mm f/1,4 | 3,2 s při f/1,4, ISO 800

Zjistil ale, že má-li Live Aurora Network skutečně fungovat, bude nutné umístit aparáty do vzdálenějších míst, kde je tmavá obloha. Steve našel v USA společnost, která mu na zakázku vyrobí skříň, v níž bude sedm fotoaparátů α7S, větrák, topení, počítač s Windows 10 a 4G router, aby fungovalo síťové připojení kvůli sledování obrazu a ovládání aparátů.

V průběhu projektu se fotoaparát α7S II a překvapivě ostrý objektiv FE 24 mm f/1,4 G Master staly pro Live Aurora Network preferovanou kombinací. Projekt nebyl zrovna jednoduchý a bylo nutné překonat řadu problémů, včetně toho, jak vzdáleně ovládat veškerá nastavení expozice na aparátech. „Nainstalovali jsme nejnovější aparáty tak, aby bylo možné přejít od streamování videa k používání softwaru Sony pro vzdálené ovládání přístrojů,“ vysvětluje. „To umožňuje měnit nastavení a pořizovat snímky.“

steve collins sony alpha 7SII intenzivní zelená polární záře tančí nad vodopádem na islandu

© Steve Collins | Sony α7S II + 20 mm f/1,4 | 1 s při f/1,4, ISO 800

Dříve byly Stevovy obrázky pořizované z živého streamu, takže byly zrnité. Teď je ale situace jiná, protože může na aparátech α7S II vzdáleně přepnout na fotografický režim. Je schopen produkovat obrázky ve formátu JPEG, které mají vysoké rozlišení a lze je dokonce používat k propagačním účelům.

Působivý projekt vedl ke vzniku archivu více než 450 000 snímků polární záře i řady videí zachycených pěti aparáty rozmístěnými od Norska až po Island. Steve doufá, že brzy přibudou dva další aparáty, jeden na norských Lofotách na golfovém hřišti Lofoten Links, druhý poblíž Anchorage na Aljašce. Plánem je mít globální síť 24 fotoaparátů pokrývajících celou severní polokouli.

steve collins sony alpha 7SII polární záře ve tvaru šípu nad kamenitou pláží

© Steve Collins | Sony α7S II + 20 mm f/1,4 | 1 s při f/1,4, ISO 800

Sama aplikace zaznamenala ohromný úspěch a polární záři sledovalo každou noc zhruba 14 000 lidí. Zpočátku měl projekt Live Aurora Network lidem pomoci, aby polární záři nepropásli, když cestují. Teď už žije svým vlastním životem.

„Někteří lidé sedí doma a sledují záři na telefonu, jiní se dívají na stream v televizi,“ vysvětluje Steve. „Je velmi povzbuzující, když mi lidé říkají: „Děkuji, že jsi nám umožnil polární záři pozorovat, splnil jsi nám velké přání.“ Cítím hrdost za to, že jsem mohl pomoci.“

A ta nejzajímavější část Stevova příběhu? „Nikdy před tím jsem fotograf nebyl, ale teď už jím jsem!“

Uvedené produkty
ILCE-7SM2
Fotoaparát Sony E Alpha 7S II se senzorem Full-Frame

ILCE-7SM2

SEL24F14GM
FE 24mm F1.4 GM

SEL24F14GM

Související články


x