Vylepšete svá videa na YouTube pomocí Alpha 7C

Simone Cioè

Jmenuji se Simone Cioè a bydlím v Miláně, kde pracuji jako profesionální filmař a tvůrce obsahu. Specializuji se na komerční práci, jako jsou například produktová videa. Vytvářím obsah pro YouTube, ve kterém recenzuji vybavení pro fotografy a kameramany, a vytvářím výukové materiály pro nadšence do filmování.

Nedávno jsem testoval nový Sony Alpha 7C a rád bych se podělil o své tipy, jak můžete zlepšit obsah pro YouTube pořizovaný v domácím studiu.

 První dojmy z fotoaparátu Alpha 7C

Poslední dva roky jsem jako hlavní studiový fotoaparát používal Alpha 7III, ale poté, co jsem si na několik dní vyzkoušel fotoaparát Alpha 7C, jsem se rozhodl pro změnu. Za tímto rozhodnutím stojí tři hlavní důvody:

·Modernizovaný systém automatického ostření je spolehlivý a velmi pevně se drží objektu (to je užitečné hlavně pro mé „italské ruce“, když mluvím do objektivu). Dokonale sleduje mé oko, takže se při nahrávání nemusím obtěžovat neustálou kontrolou monitoru.

·Kompaktní a lehké tělo lze snáze umístit na stojánek pro fotoaparát, když pořizuji poutavé snímky na stole, které jsou pro můj obsah velmi důležité.

·Otočný displej 3:2 je ideální, když chci před stiskem tlačítka nahrávání všechno zkontrolovat. Vidím se a nepotřebuji k tomu externí monitor, takže se kamera ovládá ještě jednodušeji. 

A navíc – jak jsem vám ukazoval ve videu – jsem vyzkoušel novou aplikaci Imaging Edge Webcam od Sony, která váš fotoaparát Alpha promění ve webkameru. Pro živé streamy na Twitch nebo YouTube je tato aplikace úžasná, protože se rychle a snadno nastavuje. Bezplatná aplikace je k dispozici i pro Alpha 7C. Umožňuje snadno živě streamovat i těm, kdo chtějí dosáhnout profesionální vzhledu Full-Frame a přitom hledají zařízení, se kterým bude nahrávání snadné.

simone-cioe-tvůrce-obsahu-sundává-ze-svého-alpha-7c-35mm-objektiv

Uspořádání a příslušenství studia

Vybavení

Jak už jsem řekl, ve studiu teď jako hlavní vybavení používám Alpha 7C s objektivem FE 35 mm F/1,8. Tuto ohniskovou vzdálenost na fotoaparátu typu Full-Frame mám v oblibě. K tomu, jak fotografuji, je skvělá, a při f/1,8 vytváří jemné rozmazání pozadí. Na doplňující záběry požívám jiné objektivy, například FE 20 mm f/1,8 G, standardní objektiv 24–70 mm s vysokou světelností a makroobjektivy, které dají záběrům profesionální atmosféru. Také používám velmi jednoduchý stativ, na kterém fotoaparát zůstane stabilní.

Audio

S oblibou nahrávám zvuk na 2 mikrofony (druhý mikrofon je záložní), takže používám adaptér XLR-K3M, který má vícekanálové vstupy. Je malý, snadno se s ním pracuje, a při nahrávání rozhovoru tváří v tvář poskytuje potřebnou flexibilitu. Často také používám digitální mikrofon ECM-B1M, který zaznamenává extrémně čistý zvuk a je kompatibilní s digitálním audiorozhraním fotoaparátu Alpha 7C.

Osvětlení

Nastavení osvětlení mám jednoduché – jen dva softboxy a občas modifikátor pro změnu barevného vyvážení záběru.

simone-cioe-tvůrce-obsahu-filmuje-sám-sebe

Moje nejlepší rada pro autory videí, kteří by chtěli začít vytvářet obsah pro YouTube, zní jednoduše: naučte se zacházet s osvětlením a zvukem.

Alpha 7C vám poskytne úžasnou kvalitu videa, ale bez vyváženého osvětlení to tak skvělé nebude. Začněte s jedním velkým softboxem pod úhlem 45 stupňů nad hlavou a druhým zdrojem světla za vámi – to vám pomůže oddělit se od pozadí a dá to vaší kompozici určitou atmosféru.

Pokud jde o zvuk, pokuste se poznat příslušný prostor, abyste našli co nejlepší řešení. V mém studiu například vzniká silná ozvěna a odraz zvuku, takže používám malý klopový mikrofon (mikroport), který skvěle vypíchne můj hlas, a výsledek je výborný. Když chcete vytvářet lepší obsah, je jasný zvuk stejně důležitý jako vizuální stránka. 

simone-cioe-sony-alpha-7c-namontovaný-nad-monitorem-s-připevněným-mikrofonem

Obecné rady pro pořízení skvělých videí na YouTube

Ke všem svým videím mám napsaný scénář. Zapsat si vše předtím, než začnu nahrávat nový obsah, je pro mě zásadní – a to zejména u recenzí. K zapamatování je toho spousta a musím mít jistotu, že na nic nezapomenu. Kromě toho mi připadá velmi užitečné vše nazkoušet, abyste se pak před objektivem cítili uvolněně a věděli, co chcete říct.

Při stříhání se snažím dostat do videa co nejvíc, ale pořídit doplňující záběry (B-roll) může vaše video výrazně vylepšit a vnést do něj rozmanitost. Vizuálně může sdělit víc, než když budete některé části vysvětlovat slovy.

Důležitá je i barevná vyváženost. Doporučuji věnovat nějaký čas vytvoření co nejlépe vypadajícího obrazu ve fotoaparátu, protože profily S-Log osobně nepoužívám. Vím, že je dobré to mít, ale při své práci nemám čas videa pro YouTube barevně ladit. Na všech fotoaparátech Sony používám převážně profil HLG 2, s kterým je snazší správně exponovat a odstíny pokožky vypadají skvěle, a to především u Alpha 7C.

Uvedené produkty
Sony α7C
Sony α7C

ILCE-7C/ILCE-7CL

FE 35 mm f/1,8
FE 35 mm f/1,8 

SEL35F18F

FE 20 mm f/1,8 G
FE 20 mm f/1,8 G

SEL20F18G

Mikrofon ECM-B1M
Mikrofon ECM-B1M

ECM-B1M

Adaptér XLR-K3M
Adaptér XLR-K3M

XLR-K3M

Související články