jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII silueta nevěsty s ženichem pouze se zaostřeným závojem

Jak fotografuji | Svatební snímky

Jorge Miguel Jaime Baez

Při fotografování na svatbě je nejdůležitější myslet na příběh, který se snažíte zachytit. Vždy se rozhlížím a hledám takové pohledy, které mi pomohou sestavit příběh dne – s každým novým pořízeným snímkem jej uchopím a rozvinu. Zajímají mě drobné detaily a pomíjivé chvíle, které příběhu přidají na zajímavosti. K zachycení takových okamžiků a pořízení skvělých snímků jsou potřeba tři věci: dobrá organizace, důvěra a perfektní fotoaparát.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII ženich a jeho nejbližší stojí v kruhu a objímají se

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/250s @ f/5.6, ISO 2000

Důvěra je vše Mým úkolem dokumentárního fotografa je zůstat bez povšimnutí, splynout se zařízením místnosti, dělat pomalé pohyby, abych nepřilákal pozornost na sebe.

Používám k tomu tichou závěrku fotoaparátu Sony α7R III. Ať už se jedná o dokumentární snímky veřejné události nebo o svatbu, návod k zachycení emocí subjektu je stejný. Snažím se trávit co nejvíce času s nevěstou a ženichem, abych je poznal, dozvěděl se o nich více, zjistil, jací jsou. Snažím se, aby mi nic neuniklo. Chci, aby nevěsta, ženich a jejich rodiny a přátelé byli spokojeni s tím, jak jsou zachyceni na snímcích, a aby tyto snímky plně zachycovaly jejich emoce. Pokud se chcete dostat dostatečně blízko, musíte s nimi navázat vztah, aby vám důvěřovali.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevěsta před obřadem se objímá se svým otcem

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/2.5, ISO 3200

Plánování a příprava

As much as I am there to document and react to the events around me, there is a lot of planning involved. I need to know the order of the day, meet the family members, and of course it is essential that I am respectful to the ceremony and the people around me. I try to plan as much as I can in advance so that I merge in to the surroundings and don’t get in the way of the day’s festivities.

However, despite all the planning you may have thought of, there is always an unexpected element and the more prepared you are, the more successfully you can react to those unforeseen events.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevěsta před obřadem se směje s přáteli

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/5.0, ISO 3200

Nový úhel pohledu

S každou novou svatbou a novým místem přicházejí nové příležitosti, které vám umožní použít jinou perspektivu. Často například hovořím s DJem. Chci zjistit, zda si nevěsta se ženichem připravili nějaké překvapení pro svůj první tanec. Na konec může být naplánováno něco zvláštního, jako je exploze konfet. Jakmile mám tyto informace, začínám pracovat na tom, jak osvětlit místnost a kam se postavit, abych daný moment zachytil.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevěsta líbající se se ženichem na tanečním parketu uprostřed vířících se konfet

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/11, ISO 3200

Někdy si všimnu něčeho, co mi vnukne nový nápad. Při jedné nedávné svatbě jsem se díval z balkónu a uviděl na ulici něco namalovaného. Pomyslel jsem si, že z toho bude zajímavá fotografie nevěsty. Umístil jsem tam malý fotoaparát Sony RX0 a pomocí chytrého mobilu s možností dálkového focení z aplikace Sony Imaging Edge jsem pořídil tento snímek. Přitom jsem stál na místě, ze kterého jsem mohl pořídit tradičnější snímky odchodu dvojice. Vždy hledám zajímavé alternativní pohledy, které příběh obohatí.

jorge miguel jaime baez sony RX0 pohled z ptačí perspektivy na nevěstu přecházející silnici s datem svatby načmáraným na silnici

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony RX0 | 1/1600s @ f/4.0, ISO 640

Naučte se ovládat svou výbavu

It is vital to know how to use your camera to make the best of each situation. I currently use two Sony α 7R III cameras. A wedding is a long day of photography, and when I get tired the light weight is crucial for me.

One of the features I love about the α7R III is the electronic viewfinder. It has changed the way I expose my images as I now almost always use manual exposure. Because I can see the result that I am going to get live through the viewfinder I find it faster to manually adjust the exposure as needed. No matter how difficult the lighting situation is I can quickly adjust to it. I never have any problems shooting with the α7R III in low light conditions.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevěsta se ženichem na sluncem zalitém poli s rozostřenými skvrnami v popředí

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/5.0, ISO 125

Soustřeďte se na to, na čem záleží

The eye is the most important part of any image with a person in it. With this in mind I usually use continuous autofocus mode and combine this with the Eye AF mode. This enables me to make sure that the subject’s eye is pin sharp in every image.

Mounted to my cameras are the Zeiss Batis 25mm f/2 lens and Sony FE 55mm f/1.8 ZA lenses, and I also carry a Sony FE 12-24mm f/4 G lens in my bag. The 25mm and 55mm provide me with a good standard field of view, but the wide-angle 12-24mm lens is incredible. It is very light and enables me to get really close to the subject. Being close and wide is often needed as there simply may not be enough room to move further back, or you may want to fill the frame with a small detail, to add a point of interest. As much as possible I like to get the image perfectly framed inside the camera when I take the shot, but this isn’t always possible. Perhaps I didn’t have time to get as close as I wanted or I was further away so as not to interrupt a moment. However, none of this is an issue as the Sony α7R III and its 42.4 megapixel full frame sensor offers me the resolution and detail I need to crop without fear.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII smějící se nevěsta zahalená v závoji

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.2, ISO 500

Nepřestávejte se učit

Především je důležité nepřestávat v učení ani tvorbě. Fotografie by měla být vášní – vášnivou snahou vyprávět příběh z vašeho pohledu. Důležité je neustálé objevování – objevování technik a autorů, stanovení vlastních cílů a omezení a řešení problémů s co nejomezenějšími prostředky. S fotografováním se nikdy nepřestáváte učit, protože se vaše perspektiva mění každou minutu a stává se osobnější a moudřejší.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevěsta s ženichem stojí v oceánu před zvedajícími se vlnami

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/7.1, ISO 8

Uvedené produkty

Jorge Miguel Jaime Báez

Jorge Miguel Jaime Báez | Spain

„Historii tvoří lidé, jejich vášně a jejich emoce.“

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!