yves schepers sony alpha 9 newly weds stand in front of a brick wall with silhouetted leaves in the foreground

Jak fotím | Realismus ve svatební fotografii

Yves Schepers

Většina svateb je jedna jako druhá. Každá dvojice má svůj styl a dělá věci po svém, ale tradice a harmonogram svatebního dne se vesměs nemění. Mým úkolem tedy je zachytit jedinečnost každé svatby. A klíčem k tomu je vytvořit si k nevěstě a ženichovi vztah.

yves schepers sony alpha 9 brides father singing a song as he hugs his daughter affectionately

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/5.6, ISO 800

Nejde tu jen o focení jejich nejbližších přátel a rodiny. Snažím se zachytit, jak spolu lidé komunikují a jaký mezi sebou mají vztah; kdo jsou přátelé, s nimiž se smějí a žertují?

Yves Schepers Sony alpha 9 Novomanželé se radostně objímají po obřadu

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/500s @ f/5.6, ISO 500

If you work out the important people and their relationships then you can capture those intimate moments and memories that will be unique for the couple.

yves schepers sony alpha 9 cute bridesmaid holding onto the brides leg as the happy couple exchange vows

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/4.0, ISO 640

Document Don’t Direct

I take a documentary approach to weddings to capture how the events of the day unfold. Of course I take some of the more classic portrait shots as everyone wants those, but the rest of the time I don’t like asking people to pose or tell them where to go. When the couple looks at the photos in a few years’ time I want them to remember the feelings and the emotions, and not remember being asked to pose constantly.

yves schepers sony alpha 9 groom about to bat away a wasp from the bride as she sits next to him

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 85mm f/1.8 | 1/800s @ f/4.0, ISO 400

One thing I always look for is humour, and that can come from knowing these relationships. To be able to capture funny or emotional moments I need to be like a ninja. Switching from a DSLR to the α9 gave me Silent Shooting, which was a complete game changer. It means I can get close to people without distracting them and capture those meaningful and pure moments; when subjects hear the ‘click’ of a camera it often immediately distracts them and the moment is lost.

My go-to lens for most shots is the FE 24-70mm f/2.8 GM. It gives me flexibility when moving around quickly and the focal range is perfect. I also carry the FE 85mm f/1.8 and – when I’m trying to be as discreet as possible – the FE 35mm f/2.8 ZA keeps my setup as small as possible.

yves schepers sony alpha 9 newly weds kissing after the ceremony

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 35mm f/2.8 ZA | 1/800s @ f/4.0, ISO 100

Use Your Surroundings

A wedding really is playtime for me. I love hunting around a scene for unconventional portraits and finding the extraordinary in the ordinary. I want someone to look at the final image and say ‘wow! How did the photographer do that?’

For example, I recently used glass panels in a roof to create a leading line down to a couple who were stood in a pool of light. I didn’t retouch it, I just exposed for the highlights and the natural light in the scene did the rest. Using the electronic viewfinder of my α9 I could see exactly what the shot was going to look like before I fired the shutter.

yves schepers sony alpha 9 newly weds in a dark room illuminated only by the roof panels

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/5.6, ISO 160

Action and Reaction

A perfect documentary image is one where you have a whole story in a single image, and for that you have to have an action and a reaction.

yves schepers sony alpha 9 groom on the dance floor as his bride crouches behind watching him

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/3.2, ISO 4000

Mám tu fotografii, na které ženich tančí před nevěstou. Během jeho tanečního vystoupení jsem nafotil hodně snímků, ale můj oblíbený je ten, kde jsou vidět ženichovy pohybující se paže a jen část jeho obličeje v pozadí se zaostřenou rozesmátou nevěstou. Mohl jsem zachytit jen její smích, ale pak by nebylo jasné, čemu se směje. Tím, že jsem přidal i ženichův rozostřený tanec, jsem do fotografie dostal celý příběh – akci i reakci.

Yves Schepers Sony alpha 9 Svatebčané si pomocí jídelních lístků stíní oči před sluncem

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1250s @ f/5.6, ISO 64

Dalším z mých oblíbených snímků je ten, na kterém jeden z hostů drží jídelní lístek. Na té fotografii všechno dokonale vyšlo. Má v sobě humor, grafické prvky a je to momentka, na které nikdo nepózuje. Sál byl prozářený sluncem, které hostům svítilo do očí, takže si je všichni museli zakrývat jídelními lístky. Je to vtipné, ale zároveň to všem přítomným připomene spoustu podrobností z toho dne – místo konání, nádherný sluneční svit, jídlo, hosty, to vše na jediné fotografii. Kromě toho je to fantastický detailní záběr na jídelní lístky.

yves schepers sony alpha 9 a bride blowing her groomsmen a kiss as they sit on a red bus

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/4.0, ISO 64

Another shot is one of a bride blowing a kiss to the groomsmen on a bus. Again, in that image I captured her action of blowing the kiss and the reaction of the groomsmen banging on the bus window. To get the shot I relied on the fast frame rate and Tracking AF of the Sony α9. I saw the bride running up to the bus and just knew I had to follow her. It happened in an instant - she blew a kiss and at the same time I had a split second to frame her head in a bus window and find an angle to separate her hand and chin. Because of the autofocus and 20fps shooting speed of the Sony α9, I was able to fire off a burst to get the correct framing whilst she was making the movement.

He concludes, “When I looked back I had that one perfect frame that I needed, and it just goes to show how crucial kit can be for capturing those perfect images.”

Uvedené produkty

Yves Schepers

Yves Schepers | Belgie

„Hledání dokonalosti v nedokonalosti“

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!