Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Zmrzlé filmování 

Dennis Schmelz 

„Podle mě,” říká na úvod Dennis Schmelz, „je natáčení filmů hlavně vytváření příběhu a vyvolávání emocí. Pouhým obrazem a zvukem můžete lidi rozplakat nebo rozesmát. Je to ohromně silné médium, ještě pořád nad tím každý den žasnu.”

Dennis začal fotoaparáty Sony používat v roce 2017 a jedním z jeho dosavadních nejoblíbenějších projektů je cestopisné video o Grónsku. „Ta cesta byla můj životní zážitek,“ říká. „Tahle země mě od první chvíle fascinovala, protože je od zbytku světa tak izolovaná.”

Dennis Schmelz Sony Alpha 6500 velký ledovec se symetricky odráží v moři

© Dennis Schmelz | Sony α6500 + E 10-18 mm f/4 OSS | 1/320 s @ f/5,0, ISO 100

Dennis film natočil pomocí dvou fotoaparátů Sony: fotoaparátu Sony Alpha 7S II,který využil pro jeho schopnost zachytit detaily i při nízkém osvětlení, a fotoaparátu Sony Alpha 6500, jehož malé rozměry umožnily jeho využití společně s gimbalem.

Dennis nejprve upravil objektivy ze své staré digitální zrcadlovky (DSLR) tak, aby je mohl použít na Alpha 7S II, a u fotoaparátu Alpha 6500 použil objektivy Sony 10-18 mm a 35 f/1,8. „Dva objektivy APS-C Sony s bajonetem E jsou extra malé a lehké, pro použití s gimbalem ideální.”

Dennis nyní zcela přešel na objektivy Sony a používá FE 16-35 mm f/2,8, FE 24-70 mm f/2,8, FE 70-200 mm f/2,8, FE 100-400 mm f/4,5-5,6 a FE 24 mm f1,4 - to vše jsou objektivy Sony G Master a pro Dennise je to velký krok vpřed. „Automatické ostření v kombinaci s objektivy Sony je prostě neskutečné,” řekl nám, „a k DSLR už se nikdy nechci vrátit!”

„Líbí se mi hlavně úpravy ostření a automatické zaostření na oči,“ říká Dennis, „je neuvěřitelné, jak dobré je. Líbí se mi ale i manuální ostření, můžu si s ním pěkně vyhrát a dodává mi pocit opravdovosti. Fotoaparáty Sony mají řadu nástrojů, které umožňují rychlé a přesné manuální ostření, například funkci Focus Peaking a zvětšování.”

Dennis Schmelz Sony Slpha 6500 původní obyvatelka Grónska stojící před tichým jezírkem

© Dennis Schmelz | Sony α6500 + E 35 mm f/1,8 OSS | 1/160 s @ f/2,0, ISO 200

Cestování s veškerou výbavou potřebnou pro natáčení videa může být dost náročné, Dennis má pro vás ale jednu užitečnou radu: „Moc rád používám zoom s čistým obrazem,” vysvětluje. „Umožňuje zasáhnout do snímku takřka bez ztráty kvality. Mohu tedy pracovat s 1,5x přiblížením ve 4K a až s 2x přiblížením ve Full HD. Díky tomu mohu často cestovat jen s několika málo objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností.“

Navzdory nízkým teplotám v Grónsku neměl Dennis s fotoaparáty a vybavením žádný problém. Nicméně, „jeden důležitý tip pro ochranu vybavení ve studeném podnebí: baterie nosím blízko u těla, abych je udržel v teple.“

Mezi vybavením má Dennis i zařízení k nahrávání zvuku, včetně Sony ECM-B1M pro nahrávání zvuku ve fotoaparátu. Jelikož se B1M nasazuje pomocí nástavce Multi-Interface (Mi), nepotřebujete do zdířky mikrofonu fotoaparátu připojovat žádné kabely, takže při cestování potřebujete o jednu věc méně. Pro složitější zvuky používá Dennis externí audio rekordér a z nahrávek různých okolních zvuků si vytvořil ohromnou knihovnu, kterou může využívat pro své projekty.

Dennis Schmelz Sony Alpha 6500 dům v Grónsku obklopený květinami

© Dennis Schmelz | Sony α6500 + E 10-18 mm f/4 OSS | 1/60 s @ f/8,0, ISO 200

„Další extrémně důležitou součástí mé filmové tvorby je hudba,” vysvětluje Dennis. „Hudbu získávám z řady různých zdrojů, ale na svém posledním krátkém cestopisu „White Angels of Camargue - Europe’s last Cowboys“ jsem spolupracoval s hudebním skladatelem, který napsal hudbu přímo pro toto video. Byl to úplně jiný styl práce. Obvykle ale kvůli filmům, filmy jako je toto video o Grónsku, trávím hodiny na různých hudebních platformách a zkouším hromadu skladeb, dokud nenajdu tu pravou.”

Fyzická a psychická příprava na natáčení v drsných podmínkách je důležitá, ale stejně tak musíte být připraveni i po té kreativní stránce. „Než vyrazím na cestu, mám hrubou představu o tom, jaké cestopisné video chci vytvořit,” vysvětluje Dennis. „Dělám si podrobný výzkum, abych získal trochu představu – ale stejně důležité je ponechat prostor i spontánnosti.”

A jakou radu má Dennis pro ty, kteří chtějí tvořit stejná cestopisná videa, jaká dělá on? „Prostě se do toho dejte! Příprava je nezbytná, hlavně v zemích, jako je Grónsko, ale nechte si ve svém harmonogramu nějaký prostor, který vám umožní být i kreativní a impulzivní. Vždy existuje příběh, který lze vyprávět, a čerstvá perspektiva, kterou můžete objevit.”

Uvedené produkty
ILCE-7SM2
Fotoaparát α7S II s bajonetem E a snímačem Full-Frame

ILCE-7SM2

ILCE-6500
Fotoaparát α6500 Premium APS-C s bajonetem E

ILCE-6500

SEL1018
E 10–18 mm F4 OSS

SEL1018

SEL35F18F

FE 35 mm F1,8

SEL35F18F

Související články
Dennis Schmelz
alpha universe

Dennis Schmelz

Německo

Vždycky existuje nějaký příběh, který čeká na to, aby ho někdo vyprávěl, a nějaký nový pohled, který čeká na objevení.

Zobrazit profil


x