Hluboké stíny

José M. Mercado

Ať už jde o osobní projekt nebo snímky pro časopis, hlavní vášní Josého M. Mercada je fotografování lidí. „Nedovedu si své fotografie bez lidí představit. Lidé jsou hlavním smyslem mé práce,“ říká.

Pro jeho portrétní snímky je naprosto klíčový způsob osvětlení. Osvětlení nenechává až na poslední chvíli, naopak, za odhalením příběhu a charakteru fotografovaných osob je pečlivé plánování od samého začátku. V okamžiku, kdy je José připraven stisknout spoušť, je už většina práce hotová. 

jose m mercado sony alpha 9 žena ve vlněné čepici na černém pozadí

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Sonnar T* 24–70 mm f/2,8 ZA SSM | 1/200 s a f/5,6, ISO 100

„Za každou z mých fotografií je složitý proces tvorby. Někdy si to vyžádá měsíce práce. Každé zadání je jiné, ale můj modus operandi je vždy stejný.“

Aby mohl vyjádřit svůj úhel pohledu, během rešerše shromažďuje o tématu, na kterém pracuje, informace. V kreativní fázi potom zhotoví náčrty, vymyslí konfiguraci osvětlení a scénu pro realizaci konečného snímku. A vlastní pořízení snímku? „Práce je v té chvíli už téměř hotová,“ krčí rameny. „Prostě jen musím přenést fotografii z mé hlavy nebo náčrtů do fotoaparátu.“

jose m mercado sony alpha 99 žena zahalená v červené látce visí na hrazdě

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24–70 mm f/2,8 ZA SSM | 1/500 s a f/5,0, ISO 400

Fotoaparáty Sony Alpha to Josému umožňují. Používá několik různých fotoaparátů a objektivů Sony, z nichž každý je pečlivě zvolen pro konkrétní úkol. Ke studiovému fotografování sportovců a sportovkyň používá José přístroj Sony α9, který díky rychlému autofokusu a rychlosti 20 snímků za sekundu dokáže výborně zachytit pohyb. Fotoaparát Sony α7R III, který má snímač se 42,4 megapixely, používá tehdy, když potřebuje snímky v nejvyšší kvalitě. Snímky ze svých cest a pouliční fotografie v rámci svých osobních projektů pořizuje José modelem α7S, který má vysoce citlivý snímač a tichou závěrku.

Výběr objektivu závisí na konkrétní práci. Mezi Josého objektivy najdeme FE 70–200 mm f/4 G OSS, FE 85 mm f/1,4 GM, Vario-Tessar® T* FE 16–35 mm f/4 ZA OSS a E 35 mm f/1,8 OSS. Nejčastěji používá FE 24–105 mm f/4 G OSS.

jose m mercado sony alpha 99 baletka stojí u okna, opírá se o zeď a pozoruje svůj obraz v zrcadle

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24–70 mm f/2,8 ZA SSM | 1/60 s a f/3,5, ISO 1250

Prohlédněte si rozsáhlé portfolio Josého portrétů a uvidíte, že mají díky způsobu osvětlení společný styl a vizi. Často lze na snímcích vidět propracovanou hru mezi světly a stíny, přičemž světla odhalují detaily, které José používá k vykreslení objektu na fotografii.

jose m mercado sony alpha 9 basejumper skáče ze střechy budovy společnosti telefónica

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Tessar T* FE 16–35 mm f/4 ZA OSS | 1/1250 s a f/9,0, ISO 100

„Myslím, že je důležité vědět, jak ovládat umělé nebo přirozené světlo, které máme na scéně k dispozici, a také kompozici. Bez světla by fotografie nebyla. Kompozice slouží k uspořádání všech prvků, ze kterých se fotografie skládá. Pokud se nám jako fotografům podaří tyto dva koncepty zvládnout, můžeme se vyjádřit mnohem jasněji.“

jose m mercado sony alpha 7S houslistka oficiálně pózuje před tmavým pozadím

© José M. Mercado | Sony α7S | FE 24–105 mm f/4 G OSS | 1/125 s a f/7,1, ISO 100

Aby José dokonale porozuměl světlu, zkoumá prostředí, které ho obklopuje. Dívá se, jak se v důsledku změny perspektivy nebo při použití jiného zdroje světla může určitý prostor nebo obličej člověka rozjasnit a jak při tom vznikají stíny, což je rys mnoha jeho snímků. „Světlo mám rád, ale mnohem raději mám stíny,“ říká.

Při pokusu dozvědět se o světle více José před několika lety vymyslel cvičení. V metru, autobusech nebo barech pozoroval osoby, na které dopadalo světlo tak, že vystupovaly z davu.

„Nepřetržitým sledováním těchto lidí a také pozorováním stínů musíte uhodnout zdroje světla, jeho typ a směr, odkud přichází“, vysvětluje. „To mi pomohlo naučit se dívat na věci pozorněji a výrazně to zlepšilo mou schopnost pracovat se světlem na fotografiích.“

jose m mercado sony alpha 99 portrét hráče amerického fotbalu z profilu

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24–70 mm f/2,8 ZA SSM | 1/200 s a f/11, ISO 100

José čerpá motivaci k tvorbě a inspiraci k pořizování dalších a dalších snímků ze svého nadšení pro fotografování. Volnost k uměleckému vyjádření mu dávají fotoaparáty Sony. Fotografování pro něj není prací či profesí, je to něco, co prostě musí dělat.

„Když jsem s fotografováním začínal, nikdy jsem si nemyslel, že to bude jednou moje práce. Vlastně to tak nevnímám dosud. Dělám to, protože cítím, že to dělat musím, protože mám pocit, že bez fotografování by umřela část mého já. Potřebuji vyjádřit své pocity a momentálně to dělám prostřednictvím fotografií.“

jose m mercado sony alpha 9 muž skáče za soumraku přes úzký kanál

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Tessar T* FE 16–35 mm f/4 ZA OSS | 1/1000 s a f/4,0, ISO 100

Pokračuje: „Nechci po sobě nic zanechat. Fotím, protože mě to baví. Nikdy se nedívám do budoucnosti. Užívám si každý snímek a to mě u fotografování drží.

Produkty zmiňované v tomto článku
ILCE-7S
Fotoaparát α7S s bajonetem E a snímačem Full-Frame

ILCE-7S

ILCE-9
Bezzrcadlový fotoaparát α9 Full Frame s obrazovým snímačem CMOS

ILCE-9

SLT-A99V
Fotoaparát α99 s bajonetem A a 35mm plnoformátovým snímačem

SLT-A99V

SAL2470Z2
Objektiv Vario-Sonnar® T* 24–70 mm F2,8 ZA SSM II

SAL2470Z2

SEL1635Z
Vario-Tessar® T* FE 16–35 mm F4 ZA OSS

SEL1635Z

SEL24105G
Objektiv FE 24-105mm F4 G OSS

SEL24105G


x